Aktualizacja: 16.02.2025 14:43 Publikacja: 25.10.2021 12:00
Pracownik może być mobbingowany zarówno przez przełożonego, jak i współpracownika lub współpracowników.
Foto: fizkes
Słowo „mobbing” wywodzi się z angielskiego wyrazu mob, który oznacza tłum, nagabywać, zaczepiać. Po raz pierwszy, w kontekście niewłaściwego zachowania w miejscu pracy użył go w 1984 r. Heinz Leymann, który był prekursorem badania zjawiska mobbingu w miejscu pracy. W swej definicji mobbingu wskazał na trzy jego podstawowe cechy:
1. powtarzalność działań mobbingowych,
W I połowie 2021 roku wydano 43 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W analogicznym okresie rok wcześniej było ich 11 tys. mniej, a w całym 2020 r. – ponad 64 tys.
Nie od dziś wiadomo, że stanowiska technologiczne należą do jednych z najtrudniejszych do obsadzenia. Jednak pandemia jeszcze bardziej pogłębiła ten kryzys.
Sytuacja, w której pracownik nagle przestaje przychodzić do pracy może stać się dla przedsiębiorstwa niemałym problemem. Dezorganizuje to prace całej organizacji i może spowodować poniesienie przez firmę poważnych finansowych konsekwencji.
W I połowie br. do ewidencji urzędów pracy wpisano 998 tys. oświadczeń o zatrudnieniu pracowników ze Wschodu. A to o 63 proc. więcej niż przed rokiem, gdy wybuchła pandemia, a nawet o 18 proc. więcej niż w I połowie 2019 r.
Nadchodzą złe informacje dla przedsiębiorstw - firmy w Polsce jeszcze nigdy nie stały przed tak poważnym ryzykiem wielkiej fali odejść pracowników.
19 marca 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzają dodatkowy urlop macierzyński. Dotyczą one rodziców wcześniaków lub dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Opiekunom przysługiwać będzie maksymalnie do 15 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Emeryci i renciści w pierwszej połowie roku otrzymują dodatkowe świadczenie zwane 13. emeryturą. Przyznawane jest z urzędu, nie trzeba więc o nią wnioskować. Na jaką kwotę mogą liczyć świadczeniobiorcy?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W przypadku rozwodu, były małżonek uczestnika PPK otrzyma środki przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. Natomiast w razie śmierci uczestnika PPK, który w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, jego małżonek otrzyma połowę środków z rachunku PPK zmarłego w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W 2025 r. rosną kwoty dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nowe kwoty wprowadza nowelizacja przygotowana w odpowiedzi na postulaty pracodawców, przede wszystkim rzemieślników.
Jeszcze się zespół Rafała Brzoski nie zebrał, a już rośnie opór przed jego potencjalnymi propozycjami, mającymi przeciąć pęta krępujące gospodarkę.
Od marca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów. Dotyczą one tych seniorów, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracują. Jeśli ich dodatkowe zarobki przekroczą dozwoloną kwotę, ZUS może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić prawo do świadczeń, łącznie z 13. emeryturą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas