Aktualizacja: 22.11.2024 00:08 Publikacja: 15.11.2021 08:08
Pacujemy najdłużej w UE, a Niemcy najkrócej.
Foto: contrastwerkstatt
Podczas gdy my i Węgrzy pracowaliśmy średnio po 1848 godzin rocznie to nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy – pracy poświęcali w tym samym okresie znacznie mniej czasu. Jak wynika z raportu „Working time in 2019–2020” przygotowanego przez Eurofound, Niemcy pracowali najkrócej w całej UE. Za Odrą analogiczna liczba godzin pracy wyniosła w 2020 r. tylko 1574. Stawia to Niemcy na drugim, przeciwstawnym końcu listy. A przed nimi znaleźli się Francuzi z 1 610 godzinami i Duńczycy (1 635 godzin). Liczby przedstawione przez European Foundation obejmują już zmiany na rynku pracy, które są wynikiem wybuchu i trwania pandemii koronawirusa. Chodzi o takie zmiany jak stosowanie schematów krótszej pracy czy też telepraca z domu, dla tych, którzy mogli swe obowiązki wykonywać nie ruszając się z miejsca zamieszkania.
Czy pracodawca ma możliwość rozwiązania ze mną umowy o pracę po upływie okresu zasiłkowego 182 dni, jeżeli nie przedłożyłem decyzji o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego – pyta nasz Czytelnik?
Kodeks Pracy nie posługuje się terminem ,,godzin próbnych’’. W ustawie tej przewidziano natomiast instytucję umowy terminowej zawieranej na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.
Miejsce pracy powinno być przestrzenią bezpieczną, gdzie pracownicy nie boją się pracować. Pracownik powinien spędzać czas na efektywnym wykonywaniu powierzonych mu zadań, a nie na unikaniu mobbera, który stosuje wobec niego mobbing.
Pracodawcy nie trafiają w potrzeby pracowników, którzy mają zbyt mało czasu na oswojenie się z obowiązkami i nowym miejscem pracy. Tzw. onboarding ponad połowy rozpoczynających swoją przygodę w danej firmie trwał nie więcej niż tydzień.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Osoby w wieku 50+ stanowią niemal 40 proc. naszego społeczeństwa, a – wedle prognoz – do 2040 r. będzie to już ponad 50 proc. Nie oznacza to, że wzrośnie grono siedzących w domu emerytów, bo do głosu mają dojść tzw. silversi aktywni na rynku pracy.
Przedsiębiorcy, obok bezrobotnych, poszukujących pracy i niezarejestrowanych, będą mogli skorzystać z poradnictwa zawodowego w urzędzie pracy.
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Komu przysługują wakacje składkowe? Do kiedy należy złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie są potrzebne dokumenty? Czy wakacje składkowe obejmują składkę zdrowotną? Ekspert odpowiada.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas