Aktualizacja: 20.01.2025 20:57 Publikacja: 15.11.2021 08:08
Pacujemy najdłużej w UE, a Niemcy najkrócej.
Foto: contrastwerkstatt
Podczas gdy my i Węgrzy pracowaliśmy średnio po 1848 godzin rocznie to nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy – pracy poświęcali w tym samym okresie znacznie mniej czasu. Jak wynika z raportu „Working time in 2019–2020” przygotowanego przez Eurofound, Niemcy pracowali najkrócej w całej UE. Za Odrą analogiczna liczba godzin pracy wyniosła w 2020 r. tylko 1574. Stawia to Niemcy na drugim, przeciwstawnym końcu listy. A przed nimi znaleźli się Francuzi z 1 610 godzinami i Duńczycy (1 635 godzin). Liczby przedstawione przez European Foundation obejmują już zmiany na rynku pracy, które są wynikiem wybuchu i trwania pandemii koronawirusa. Chodzi o takie zmiany jak stosowanie schematów krótszej pracy czy też telepraca z domu, dla tych, którzy mogli swe obowiązki wykonywać nie ruszając się z miejsca zamieszkania.
Czy pracodawca ma możliwość rozwiązania ze mną umowy o pracę po upływie okresu zasiłkowego 182 dni, jeżeli nie przedłożyłem decyzji o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego – pyta nasz Czytelnik?
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Kodeks Pracy nie posługuje się terminem ,,godzin próbnych’’. W ustawie tej przewidziano natomiast instytucję umowy terminowej zawieranej na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.
Miejsce pracy powinno być przestrzenią bezpieczną, gdzie pracownicy nie boją się pracować. Pracownik powinien spędzać czas na efektywnym wykonywaniu powierzonych mu zadań, a nie na unikaniu mobbera, który stosuje wobec niego mobbing.
Pracodawcy nie trafiają w potrzeby pracowników, którzy mają zbyt mało czasu na oswojenie się z obowiązkami i nowym miejscem pracy. Tzw. onboarding ponad połowy rozpoczynających swoją przygodę w danej firmie trwał nie więcej niż tydzień.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Osoby w wieku 50+ stanowią niemal 40 proc. naszego społeczeństwa, a – wedle prognoz – do 2040 r. będzie to już ponad 50 proc. Nie oznacza to, że wzrośnie grono siedzących w domu emerytów, bo do głosu mają dojść tzw. silversi aktywni na rynku pracy.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Uchylenie dyrektywy bądź jej części powoduje, że tracimy obowiązek jej implementacji. To ważne, bo projekty ustaw dotyczące płacy minimalnej i układów zbiorowych wciąż budzą kontrowersje – mówi Robert Lisicki, Konfederacja Lewiatan.
Do końca stycznia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do Małego ZUS plus, czyli ulgi w składkach dla przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.
Jeżeli w wyniku wypadku, pożaru, powodzi czy innego niespodziewanego zdarzenia losowego ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu i jest niezdolny do pracy, ma prawo do różnych świadczeń pieniężnych. To samo dotyczy osób, których z aktywności zawodowej wyłącza choroba. Te świadczenia to na przykład renta z tytułu niezdolności do pracy, zasiłki z opieki społecznej czy renta socjalna lub renta specjalna.
Wobec szybkiego rozwoju AI mniej osób wierzy, że ich obecne umiejętności wystarczą do awansu w karierze zawodowej.
Prawie jedna trzecia z zestawu kompetencji kluczowych dziś na polskim rynku pracy ulegnie w najbliższych pięciu latach zmianie. To i tak mniej poniżej średniej w Europie czy na świecie.
Aż 77 proc. osób, które wzięły udział w konsultacjach społecznych projektu ustawy o jawności wynagrodzeń uważa, że jest on potrzebny.
Jeśli pracownik jedzie służbowo taksówką i dostanie od pracodawcy zwrot wydatków, to nic na tym nie zarabia. Nie można więc naliczać mu przychodu i potrącać podatku.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas