Aktualizacja: 21.11.2024 20:34 Publikacja: 24.11.2021 08:00
Kompetencje z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki wskazał co trzeci ankietowany nastolatek.
Foto: Syda Productions
Dzisiejsi nastolatkowie, którzy za kilka, czy kilkanaście lat rozpoczną swoją aktywność zawodową, twierdzą, że w następnej dekadzie najbardziej cenione na rynku pracy będą: znajomość nowych technologii, wiedza z obszaru IT oraz tzw. kompetencje STEM (z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki) – wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Adamed.
Ankieta, przeprowadzona wśród osób w wieku 14-19 lat, zaskakuje. Gdyby faktycznie prognozy młodych miały się ziścić, oznaczałoby to wyraźną zmianę z cenionych dziś kompetencji miękkich, takich jak samorozwój, kreatywność czy przedsiębiorczość, na te bardziej twarde, m.in. umiejętność sprawnego posługiwania się nowymi technologiami. Tak wskazuje 40 proc. nastolatków. Z kolei wiedza z obszaru IT to wybór 36 proc. respondentów. Kompetencje z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki wskazał co trzeci ankietowany. Tuż za podium znalazły się też kompetencje cyfrowe, które zdobyły 1/4 głosów. Pierwszą z kompetencji miękkich w tym zestawieniu – kreatywność – wybrało ledwie 22 proc. badanych.
W Polsce w 2020 r. pracowano najdłużej w całej Wspólnocie. Pracownicy w naszym kraju pracowali rocznie przez 1848 godzin. Plasuje to Polskę, wraz z Węgrami, na pierwszym miejscu najdłużej pracujących w UE nacji.
Pandemia sprawiła, że co dziewiąty pracownik nad Wisłą zmienił formę zatrudnienia. Wśród osób do 24. roku życia ten odsetek był jednak zdecydowanie wyższy i sięgał nawet 20 proc.
Kodeks Pracy nie posługuje się terminem ,,godzin próbnych’’. W ustawie tej przewidziano natomiast instytucję umowy terminowej zawieranej na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.
Miejsce pracy powinno być przestrzenią bezpieczną, gdzie pracownicy nie boją się pracować. Pracownik powinien spędzać czas na efektywnym wykonywaniu powierzonych mu zadań, a nie na unikaniu mobbera, który stosuje wobec niego mobbing.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Młodzi ludzie pracując zdalnie słabiej się rozwijają – wynika z najnowszych badań. Już niemal 3 na 4 osoby twierdzą, że na home office cierpią ich relacje z pracownikami. I nie jest to odosobniony osąd - podobnie myślą liderzy biznesu.
Projekt rozwijany przez Wordware, spółkę założoną przez Filipa Kozerę, może być rewolucją w tworzeniu narzędzi sztucznej inteligencji. Międzynarodowi inwestorzy zdecydowali właśnie wyłożyć na niego fortunę.
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Komu przysługują wakacje składkowe? Do kiedy należy złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie są potrzebne dokumenty? Czy wakacje składkowe obejmują składkę zdrowotną? Ekspert odpowiada.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas