Wpływ na indywidualne preferencje mają staż pracy i płeć. Jak wynika z badania firmy Dailyfruits, aż 50 proc. zapytanych osób pracujących w biurze ze stażem ponad 10 lat woli model stacjonarny niż tzw. home office. Z danych tych można wyciągnąć wniosek, że generalnie im dłużej pracujemy w strukturach biurowych organizacji, tym bardziej cenimy korzyści bycia w siedzibie firmy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracowników o krótszym stażu, do trzech lat. W tej grupie tylko 1/3 woli pracować w biurze niż zdalnie. 28 proc. respondentów stawia zaś na pracę hybrydową.
Z raportu „Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują polscy pracownicy” wynika, że dla zwolenników pracy stacjonarnej kluczowe są: atmosfera, spotkania integracyjne, czy wspólne posiłki, ale też firmowa infrastruktura (np. dostęp do sprzętu, jak większy monitor czy szybszy internet, a także sale konferencyjne) oraz benefity (m.in. zdrowe przekąski, czy szkolenia).
Magdalena Kartasińska z Dailyfruits wskazuje, że pandemia uzmysłowiła, iż przyjazne środowisko pracy budują przede wszystkim ludzie, ale także eventy integracyjne oraz wspólne posiłki i aktywności sportowe. - Wielu pracodawców reagując na potrzeby pracowników w tym obszarze poszukiwało rozwiązań, które pomogłyby integrować rozproszone zespoły i budować relacje także na linii pracownik - pracodawca. Część organizacji wykorzystała do tego na przykład rytuał przygotowywania i spożywania wspólnych posiłków organizując dla pracowników life cooking online czy firmowe śniadania - podkreśla.
Raport pokazuje, iż w biurze wolą pracować mężczyźni (55 proc.) niż na home office (6 proc.). Dla porównania tylko co czwarta kobieta zadeklarowała, że woli pracę stacjonarną.