Aktualizacja: 05.04.2022 08:31 Publikacja: 14.04.2022 13:41
Przed zamknięciem ksiąg rachunkowych i sporządzeniem bilansu trzeba przeanalizować wszystkie nieuregulowane przez kontrahentów należności.
Foto: jaaff
Odpisy aktualizujące stosuje się w stosunku do należności, których spłata przez nabywców jest zagrożona, wyegzekwowanie ich jest niemożliwe lub może przysporzyć pewnych trudności. Ich wartość w księgach rachunkowych wymaga aktualizacji nie później niż na dzień bilansowy. Na dzień bilansowy wycenia się należności w kwocie wymaganej zapłaty z zachowaniem zasady ostrożności - mówi o tym art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości. Zasada ostrożności oznacza, że spółka powinna ocenić realność i prawdopodobieństwo uregulowania przez dłużnika zobowiązania a także stopień ryzyka, utraty przyszłych korzyści ekonomicznych. W bilansie wykazuje się je z uwzględnieniem stopnia prawdopodobieństwa utraty przyszłych korzyści ekonomicznych. Kwotę wymaganej zapłaty można zdefiniować jako wartość nominalną zapłaty, powiększoną o należne sprzedawcy kary umowne, odsetki za zwłokę, zasądzone koszty sądowe, należne odszkodowania itd.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas