Aktualizacja: 16.02.2025 14:44 Publikacja: 20.06.2024 14:00
Wójtowicz: Emerytura nie tylko z ZUS
tv.rp.pl
Foto: tv.rp.pl
Nie deprecjonujmy więc ZUS-u, a bardziej zastanówmy się jak można uzupełnić to, co możemy otrzymać w przyszłości z publicznego filaru. Doskonałym miejscem do tego jest rynek kapitałowy – mówi Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI, pierwszy gość programu Rzecz o Biznesie.
W drugiej części rozmawiamy z dr Katarzyną Sekścińską z Uniwersytetu Warszawskiego o wiedzy finansowej Polaków. – Rozwiązania systemowe są niezwykle ważne, ale edukacja ekonomiczna zaczyna się w domu. Niestety nie jest ona przeprowadzona tak, jak byśmy chcieli – mówi.
Czy i kiedy przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza była Monika Piątkowska, doradczyni podatkowa, fillup k24.
Cła, które zamierza wprowadzać Donald Trump, to w ostatnich dniach temat numer jeden na świecie. Jakie mogą mieć one konsekwencje dla światowej gospodarki? Rozmawialiśmy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza była Marcin Luziński, ekonomista Santander Bank Polska.
Jak konsumenci i biznes mogą bronić się przed wszechogarniającą dezinformacją
Touroperatorzy liczą na bardzo dobry 2025 rok. Mają się odrodzić takie kierunki jak Tunezja
W jakich nastrojach weszli przedsiębiorcy w 2025 r.? Czy stoi przed nimi więcej szans czy wyzwań? Rozmawialiśmy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
19 marca 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzają dodatkowy urlop macierzyński. Dotyczą one rodziców wcześniaków lub dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Opiekunom przysługiwać będzie maksymalnie do 15 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Emeryci i renciści w pierwszej połowie roku otrzymują dodatkowe świadczenie zwane 13. emeryturą. Przyznawane jest z urzędu, nie trzeba więc o nią wnioskować. Na jaką kwotę mogą liczyć świadczeniobiorcy?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W przypadku rozwodu, były małżonek uczestnika PPK otrzyma środki przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. Natomiast w razie śmierci uczestnika PPK, który w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, jego małżonek otrzyma połowę środków z rachunku PPK zmarłego w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W 2025 r. rosną kwoty dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nowe kwoty wprowadza nowelizacja przygotowana w odpowiedzi na postulaty pracodawców, przede wszystkim rzemieślników.
Jeszcze się zespół Rafała Brzoski nie zebrał, a już rośnie opór przed jego potencjalnymi propozycjami, mającymi przeciąć pęta krępujące gospodarkę.
Od marca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów. Dotyczą one tych seniorów, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracują. Jeśli ich dodatkowe zarobki przekroczą dozwoloną kwotę, ZUS może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić prawo do świadczeń, łącznie z 13. emeryturą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas