Aktualizacja: 04.04.2025 05:11 Publikacja: 13.09.2024 14:00
Michał Kwaśniewski, partner, Quidea
Foto: tv.rp.pl
Jak podkreślił Kwaśniewski fundacje rodzinne szturmem podbiły polski rynek. – Podbiły one serca polskich przedsiębiorców. Założonych do tej pory zostało prawie 2 tys. fundacji. Można więc mówić o sukcesie, tym bardziej, że szacowano, że w pierwszy roku zostanie założonych kilkaset fundacji – podkreśla Kwaśniewski.
MF ostatnio jednak doszło do wniosku, że fundacje rodzinne są wykorzystywane do agresywnej optymalizacji podatkowej i chce zmienić metody ich opodatkowania. Czy faktycznie tego typu zjawiska występują? – Efektywnie nie widzimy tego zjawiska. Jest to tak naprawdę margines. Oczywiście warto reagować na tego typu przypadki, ale dobierane do tego narzędzia powinny być proporcjonalne do skali problemu – mówi Kwaśniewski, który jednak zaznacza, że wciąż dokładnie nie wiadomo, jaki kształt przyjmą ewentualne zmiany podatkowe, chociaż te miały być przedstawione do końca wakacji. – Radykalne zmiany, które pojawiają się m.in. w przeciekach medialnych, zmienią znacząco całą ideę fundacji rodzinnych. Mogą one całkowicie stracić na znaczeniu i pewnie zatrzymamy się na tych 2 tys. fundacji – podkreśla ekspert.
- Polska może stracić jakąś część z wartego 300 mln euro eksportu swoich części samochodowych, które wysyła zaró...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Opracowanie nowych rozwiązań w medycynie to wiele lata pracy i potężne pieniądze. Polskich firm najczęściej na t...
Unia Europejska planuje zmiany w raportowaniu ESG. To, co miało ułatwić życie firmom, na razie spowodowało poczu...
Polscy producenci żywności radzą sobie dobrze, jednak lista ryzyka jest długa. Wojna handlowa i choroby - ptasia...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
UE nie potrzebuje wojny celnej, bo sama pielęgnuje bariery w handlu na unijnym rynku, które odpowiadają 45 a naw...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas