Aktualizacja: 08.10.2024 08:47 Publikacja: 13.09.2024 14:00
Michał Kwaśniewski, partner, Quidea
Foto: tv.rp.pl
Jak podkreślił Kwaśniewski fundacje rodzinne szturmem podbiły polski rynek. – Podbiły one serca polskich przedsiębiorców. Założonych do tej pory zostało prawie 2 tys. fundacji. Można więc mówić o sukcesie, tym bardziej, że szacowano, że w pierwszy roku zostanie założonych kilkaset fundacji – podkreśla Kwaśniewski.
MF ostatnio jednak doszło do wniosku, że fundacje rodzinne są wykorzystywane do agresywnej optymalizacji podatkowej i chce zmienić metody ich opodatkowania. Czy faktycznie tego typu zjawiska występują? – Efektywnie nie widzimy tego zjawiska. Jest to tak naprawdę margines. Oczywiście warto reagować na tego typu przypadki, ale dobierane do tego narzędzia powinny być proporcjonalne do skali problemu – mówi Kwaśniewski, który jednak zaznacza, że wciąż dokładnie nie wiadomo, jaki kształt przyjmą ewentualne zmiany podatkowe, chociaż te miały być przedstawione do końca wakacji. – Radykalne zmiany, które pojawiają się m.in. w przeciekach medialnych, zmienią znacząco całą ideę fundacji rodzinnych. Mogą one całkowicie stracić na znaczeniu i pewnie zatrzymamy się na tych 2 tys. fundacji – podkreśla ekspert.
W jakiej kondycji jest rynek fuzji i przejęć w Polsce? Jakie branże cieszą się szczególnym zainteresowanie i jak rysuje się przyszłość? Przemysław Tychmanowicz rozmawiał o tym w programie Rzecz o Biznesie z Karolem Sową, partnerem zarządzającym w kancelarii White Owl.
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy.
Rok 2025 r. przyniesie wzrost płacy minimalnej. Co oznacza to dla branży ochrony? Czy jej klienci muszą przygotować się na większe wydatki? Jak duże mogą być podwyżki? Zastanawialiśmy się o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicz był Paweł Korzybski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.
Ostatni odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej w Polsce rozczarował ekonomistów. Czy boom konsumpcyjny o którym mówiono jeszcze kilka miesięcy temu, dzisiaj jest już tylko mrzonką? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku.
Czy małe i średnie przedsiębiorstwa czują się dzisiaj bezpiecznie finansowo? Jeśli nie, to czego się obawiają? Rozmawialiśmy na ten temat w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Andrzej Kulik, dyrektor departamentu analiz rynkowych i komunikacji w Krajowym Rejestrze Długów.
Kontrole na wszystkich granicach naszego sąsiada nie powinny zakłócić obiegu gospodarczego w UE
Business Centre Club zapowiada jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie polskiego biznesu – BCC For the Future. Tegoroczna edycja konferencji odbędzie się 10 i 11 października w Warsaw Presidential Hotel (dawniej hotel Marriott). W ramach wydarzenia zaplanowano 20 sesji tematycznych oraz paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów w dziedzinie nauki, zarządzania i doradztwa biznesowego, a także liderów firm odnoszących sukcesy na rynku.
W jakiej kondycji jest rynek fuzji i przejęć w Polsce? Jakie branże cieszą się szczególnym zainteresowanie i jak rysuje się przyszłość? Przemysław Tychmanowicz rozmawiał o tym w programie Rzecz o Biznesie z Karolem Sową, partnerem zarządzającym w kancelarii White Owl.
Błędy techniczne narzędzi e-zdrowia mogą doprowadzić do postawienia przez lekarza błędnej diagnozy lub wyboru leczenia. Kto poniesie w takim przypadku odpowiedzialność?
Zarządzanie fundacją rodzinną może zostać powierzone fundatorowi/beneficjentowi tej fundacji na podstawie kontraktu menedżerskiego. Jak organy podatkowe interpretują takie rozwiązanie?
Liczne bariery prawne i administracyjne nadal hamują swobodę transgranicznego świadczenia usług. Komisja Europejska zapowiada zdecydowane działania – uproszczenie regulacji i eliminacja przeszkód mają otworzyć nowe możliwości dla firm.
Coraz częściej w medycynie wykorzystywane są nowe technologie do stawiania diagnozy i w leczeniu. Kto odpowie, jeśli urządzenie się pomyli?
Wykładnia przepisów podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych nie powinna prowadzić do generowania kosztów i ryzyka biznesowego.
Nie każda czynność prowadząca do realizacji celu gospodarczego i nie każdy wysiłek angażujący również innych usługodawców może być uznany za zarządzanie.
Zarząd bez związkowców, będzie także mniejsza reprezentacja pracowników w radzie nadzorczej.
Choć ministerstwo cyfryzacji uwzględniło sporo postulatów przedsiębiorców, np. w zakresie kontroli, kar i audytów, to przepisy budzące największe ich obawy nie będą zmienione.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w Moskwie odbywa się szczyt Wspólnoty Niepodległych Państw.
Uchwały w sprawie immunitetów Marcina Romanowskiego i Michała Wosia pozostają w mocy - wynika z komunikatu marszałka Sejmu, Szymona Hołowni.
12-15 tys. zł za m2 mają kosztować mieszkania na osiedlu, w które czas i pieniądze zainwestował Robert Lewandowski. Niewykluczone, że osiądą tam polskie bohaterki igrzysk w Paryżu.
Średnia cena 55-metrowego mieszkania w Warszawie stanowi równowartość 92 przeciętnych pensji brutto, w Krakowie – 84, w Katowicach – 73. Siła nabywcza klientów wyraźnie maleje. Ratunkiem byłoby zwiększenie podaży.
Same starania członka zarządu spółki z o.o. w celu zgłoszenia wniosku o jej upadłość nie wystarczą, by uwolnił się od odpowiedzialności za długi spółki.
Hyundai Staria to duży van o futurystycznej stylistyce. Może mieścić 7 lub 9 osób i ma pod maską hybrydę. Sprawdzamy ile kosztuje?
W najpopularniejszym miesiącu podróży letnich ruch pasażerski na europejskich lotniskach zwiększył się o 5,6 procent, porównując rok do roku. W rezultacie liczba pasażerów przekroczyła wynik sprzed pandemii o 2,3 procent. Liderem wzrostu była Polska.
Przerzucenie pracowników z etatu na działalność gospodarczą pachnie optymalizacją podatkową. Nie możemy na to pozwalać – uprzedzają urzędnicy.
Po lipcowym bankructwie producent foteli samochodowych całkowicie zawiesza produkcję. Recaro zostaje zlikwidowane, a 200 stanowisk pracy w niemieckim Kirchheim zostanie zlikwidowanych.
W rządzie dojrzewa już koncepcja zmniejszenia uciążliwości globalnego podatku dla międzynarodowych firm.
Od ZE PAK Zygmunt Solorz zaczął odwoływanie synów z władz spółek grupy, którą zbudował. Dzieci kwestionują skuteczność tych działań. Czekają na wyrok sądu w Liechtensteinie.
Jest wtorek, 8 października, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze.
Dziś potrzebne jest narzędzie szybkiego reagowania, którego uczelnie musiałyby się obawiać – uważa dr hab. Iwona Przychocka, pełnomocnik ministra nauki ds. jakości kształcenia na studiach.
Jest pytanie czy prokuratura jest w stanie zmierzyć się sama z sobą - mówił w rozmowie z RMF FM mec. Jacek Dubois, obrońca Janusza Palikota.
Choć wolniej, to wciąż użytkownicy kupują więcej samochodów niż w ubiegłym roku - dane z CEPiK wskazują, że rejestracji jest więcej, a samochody rejestrują zarówno firmy, jak i osoby prywatne - we wrześniu 2024 na osoby prywatne zarejestrowano 189 136 samochodów, czyli 42,5 tysiąca więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.
Adam Z. powiązany ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców został zatrzymany na dworcu w Zakopanem. Miał kierować gangiem narkotykowym.
Warszawska spółka z branży IT opracowała nowatorską technologię do monitorowania zdrowia psychicznego. Projekt, który został już doceniony w UE, zakłada, że sztuczna inteligencja wesprze osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju.
Trwa nabór wniosków o pomoc finansową dla właścicieli firm, które poniosły straty w wyniku wrześniowej powodzi. ZUS przypomina o kluczowych warunkach i wymaganej dokumentacji. O jaką pomoc można się ubiegać? Jakie warunki należy spełnić?
Polska przestaje być kuźnią talentów w dziedzinie technologii. Liczba kształcących się specjalistów IT niebezpiecznie spada, a na rozwój sztucznej inteligencji, która może być dźwignią rozwojową gospodarki, wydajemy mniej niż inne kraje.
Z rządzącej KO płyną głosy, że Polska powinna wprowadzić przepisy zakazujące wprowadzania przez polityków w błąd, podobne do tych proponowanych w Walii. Zdaniem PiS to abstrakcja i przekazanie zbyt dużej władzy w ręce sądów.
Rodziny posiadające troje lub więcej dzieci mogą w naszym kraju liczyć na szereg ulg i zniżek. Te umożliwia Karta Dużej Rodziny (KDR). Wyjaśniamy, czym jest i w jaki sposób ją uzyskać. Kto może ją posiadać i jak długo jest ważna?
Ameryka nie pamięta tak wyrównanej walki o Biały Dom. Na miesiąc przed datą pójścia do urn żaden z dwojga kandydatów nie jest faworytem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas