Michał Kwaśniewski: Fundacjom rodzinnym grozi agonia

Fundacje rodzinne na polskim rynku funkcjonują od ponad roku. Coraz głośniej mówi się jednak o zmianie w prawie, które mają zmienić zasady ich działania. Czym to może się skończyć? W programie Rzecz o Biznesie Przemysław Tychmanowicz rozmawiał z Michałem Kwaśniewskim, partnerem w firmie Quidea.

Publikacja: 13.09.2024 14:00

Michał Kwaśniewski, partner, Quidea

Michał Kwaśniewski, partner, Quidea

Foto: tv.rp.pl

Jak podkreślił Kwaśniewski fundacje rodzinne szturmem podbiły polski rynek. – Podbiły one serca polskich przedsiębiorców. Założonych do tej pory zostało prawie 2 tys. fundacji. Można więc mówić o sukcesie, tym bardziej, że szacowano, że w pierwszy roku zostanie założonych kilkaset fundacji – podkreśla Kwaśniewski. 

MF ostatnio jednak doszło do wniosku, że fundacje rodzinne są wykorzystywane do agresywnej optymalizacji podatkowej i chce zmienić metody ich opodatkowania. Czy faktycznie tego typu zjawiska występują? – Efektywnie nie widzimy tego zjawiska. Jest to tak naprawdę margines. Oczywiście warto reagować na tego typu przypadki, ale dobierane do tego narzędzia powinny być proporcjonalne do skali problemu – mówi Kwaśniewski, który jednak zaznacza, że wciąż dokładnie nie wiadomo, jaki kształt przyjmą ewentualne zmiany podatkowe, chociaż te miały być przedstawione do końca wakacji. – Radykalne zmiany, które pojawiają się m.in. w przeciekach medialnych, zmienią znacząco całą ideę fundacji rodzinnych. Mogą one całkowicie stracić na znaczeniu i pewnie zatrzymamy się na tych 2 tys. fundacji – podkreśla ekspert.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Magazyn o biznesie
Artur Skiba: Mobbing nie jest nowym zjawiskiem. Teraz jest jednak większa świadomość problemu
Magazyn o biznesie
Nie tacy groźni turyści medyczni
Magazyn o biznesie
Zielony Ład to droga do konkurencyjności europejskiej gospodarki
Magazyn o biznesie
Łukasz Chodkowski: Czterodniowy tydzień pracy jest coraz bardziej realnym tematem
Magazyn o biznesie
Tadeusz Białek: WIBOR to nie franki