Aktualizacja: 21.11.2024 11:45 Publikacja: 26.09.2024 14:00
Andrzej Kulik, dyrektor departamentu analiz rynkowych i komunikacji w Krajowym Rejestrze Długów
Foto: tv.rp.pl
Jak podkreślił Kulik to czy firmy czują się bezpiecznie zależy m.in. od ich wielkości samej firmy. – Średnie firmy czują się najpewniej. W tym gronie prawie 75 proc. przedsiębiorstw ocenia poziom bezpieczeństwa jako wysoki albo bardzo wysoki. Jeśli zaś chodzi o mikrofirmy, czyli te, które są dominującą grupą na rynku, mowa jest o 62 proc. wskazań. Niby jest to dużo, ale z drugiej strony jest też spora grupa, która tego bezpieczeństwa nie odczuwa – mówi Kulik. Jak dodaje źródła obaw są różne. – Koszty, które firmy ponoszą w ostatnim czasie wzrosły i to rzutuje na poczuciu bezpieczeństwa finansowego. Jest też nieprzewidywalność tego, co może się wydarzyć. Przede wszystkim firmy boją się jednak tego, że nastąpi spadek sprzedaży, nie będą miały oszczędności czy nadwyżek finansowych. Duży niepokój budzi też posiadanie jednego źródła przychodów. Wśród przedsiębiorców rośnie świadomość tego, że dywersyfikacja przychodów jest istotna dla biznesu – wylicza ekspert.
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbiły się czkawką również naszej walucie, która w ostatnim czasie traciła na wartości. Czy trend ten zostanie utrzymany? Zastanawialiśmy się nad tym w kolejnym odcinku Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Łukasz Zembik, analityk Oanda TMS Brokers.
Donald Trump szykuje się do objęcia stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak jego prezydentura może wpłynąć na amerykańską i globalną gospodarkę? Przemysław Tychmanowicz w programie Rzecz o Biznesie rozmawiał z Maciejem Stefański, starszym ekonomistą w firmie EY.
W ciągu ostatnich dwóch lat rynek pomp ciepła w Polsce mocno wyhamował. Co się stało? Kiedy sektor się odrodzi?
Niemiecka gospodarka jest na ostrym zakręcie, co więcej politycy nie mają pomysłu jak zmienić tę sytuację. Przyczyny kłopotów to oprócz na przykład cen energii także demografia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy rynek motoryzacyjny czekają wielkie zmiany? Jaką rolę mogą odegrać w nim chińskie firmy? O tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Jacek Opala, prezes Exact x Forestall.
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Przez pierwsze 3–4 lata działaliśmy właściwie na granicy zera. Dzisiaj spółka jest rentowna, zyski wahają się od 500 tysięcy do półtora miliona złotych rocznie – mówi Joanna Trepka, twórczyni marki L37, produkującej buty i torebki.
Jest środa, 20 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Boeing rozpoczął zapowiadane cięcia zatrudnienia od stanu Waszyngton, gdzie pod Seattle mieści się słynna fabryka koncernu. Wypowiedzenia dostało już 438 związkowców, którzy zorganizowali siedmiotygodniowy strajk.
Popularna w Polsce sieć sklepów sprzedająca elementy wyposażenia wnętrz ma problemy. Sąd w Warszawie otworzył postępowanie sanacyjne firmy DUKA – dowiedział się serwis dlahandlu.pl.
Jest wtorek, 19 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas