Andrzej Kulik: Rosnące koszty budzą niepokój firm

Czy małe i średnie przedsiębiorstwa czują się dzisiaj bezpiecznie finansowo? Jeśli nie, to czego się obawiają? Rozmawialiśmy na ten temat w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Andrzej Kulik, dyrektor departamentu analiz rynkowych i komunikacji w Krajowym Rejestrze Długów.

Publikacja: 26.09.2024 14:00

Andrzej Kulik, dyrektor departamentu analiz rynkowych i komunikacji w Krajowym Rejestrze Długów

Andrzej Kulik, dyrektor departamentu analiz rynkowych i komunikacji w Krajowym Rejestrze Długów

Foto: tv.rp.pl

Jak podkreślił Kulik to czy firmy czują się bezpiecznie zależy m.in. od ich wielkości samej firmy. – Średnie firmy czują się najpewniej. W tym gronie prawie 75 proc. przedsiębiorstw ocenia poziom bezpieczeństwa jako wysoki albo bardzo wysoki. Jeśli zaś chodzi o mikrofirmy, czyli te, które są dominującą grupą na rynku, mowa jest o 62 proc. wskazań. Niby jest to dużo, ale z drugiej strony jest też spora grupa, która tego bezpieczeństwa nie odczuwa – mówi Kulik. Jak dodaje źródła obaw są różne.  – Koszty, które firmy ponoszą w ostatnim czasie wzrosły i to rzutuje na poczuciu bezpieczeństwa finansowego. Jest też nieprzewidywalność tego, co może się wydarzyć. Przede wszystkim firmy boją się jednak tego, że nastąpi spadek sprzedaży, nie będą miały oszczędności czy nadwyżek finansowych. Duży niepokój budzi też posiadanie jednego źródła przychodów. Wśród przedsiębiorców rośnie świadomość tego, że dywersyfikacja przychodów jest istotna dla biznesu – wylicza ekspert.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Magazyn o biznesie
Karol Sowa: Polskie firmy technologiczna na celowników przejmujących
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Magazyn o biznesie
Korzybski: Koszty ochrony pójdą w górę w 2025 r.
Magazyn o biznesie
Arkadiusz Balcerowski: Polska gospodarka ma się dobrze. Problemy mają Niemcy i strefa euro
Magazyn o biznesie
Jak naprawić niemiecką gospodarkę
Magazyn o biznesie
Powódź nie powinna zaszkodzić gospodarce