Aktualizacja: 09.01.2025 23:44 Publikacja: 09.01.2025 14:00
Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń
Foto: tv.rp.pl
Jak przyznał szef PIU ubiegły rok na rynku ubezpieczeniowym w Polsce to przede wszystkim temat powodzi. Zdaniem Prądzyńskiego branża ubezpieczeniowa zdała ten test. – Dla ubezpieczycieli 2024 r. był trudnym rokiem, ale trzeba podkreślić, że branża zdała egzamin. Mówiąc o powodzi, zareagowaliśmy natychmiast, ale pamiętajmy, że nie było to jedyne katastroficzne wydarzenie w ubiegłym roku. To jednak powódź była naprawdę poważnym sprawdzianem. Wszyscy ubezpieczyciele w tym czasie uruchomili specjalne procedury likwidacji szkód – wskazuje Prądzyński i dodaje. – Każdego tego typu zdarzenie też jest okazją do nauki dla branży. Jest to jednak też lekcja dla naszych klientów, którzy powinni bardziej się zastanowić nad luką ubezpieczeniową czy też inaczej mówiąc niedoubezpieczeniem. To jest główny problem, jeśli chodzi o ubezpieczenia w Polsce. Nie doszacowujemy naszego majątku. Jak przychodzi poważna szkoda pieniądze nie wystarczają na odbudowę domu czy pokrycie strat jeśli zadeklarowaliśmy zbyt niską kwotę ubezpieczenia – mówi Prądzyński. To będzie też wyzwaniem dla branży w 2025 r. – Tak naprawdę jednak problem ten staramy się adresować na bieżąco. Staramy się prowadzić działania edukacyjne, również poprzez agentów, po to, aby pokazać ludziom, jak istotne jest dobre oszacowanie swojego majątku. Nie chodzi bowiem o to, by płacić mniejsze składki, tylko mieć takie ubezpieczenie, które później pozwoli odtworzyć majątek – wskazuje szef PIU.
W przyszłym roku wzrost gospodarczy może dojść nawet do 4 proc.
Nie mogliśmy narzekać na brak istotnych wydarzeń w polskiej i światowej gospodarce w 2024 roku.
Czy faktycznie, tak jak zapowiadał ostatnio szef NBP Adam Glapiński, stopy procentowe w Polsce spadną dopiero w 2026 r.? Czy polska gospodarka potrzebuje niższych stóp procentowych? W programie Rzecz o Biznesie, Przemysław Tychmanowicz rozmawiał na te tematy z Moniką Kurtek, główną ekonomistką Banku Pocztowego.
Ile w tym roku Polacy wydadzą na święta? Jakie wydatki pochłoną największą część naszego budżetu? Na co uważać dokonując zakupów w sieci? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Przemysław Barbrich, dyrektor zespołu komunikacji i PR w Związku Banków Polskich.
Ostatnio to Polska zaczęła uczyć Niemcy gospodarczej nowoczesności
Przepisy doprecyzowujące okres, po jakim przedsiębiorca może ponownie skorzystać z ulgi w składkach zwanej Mały ZUS plus, wciąż nie weszły w życie. Czy w 2025 r. ZUS nadal wymaga trzyletniej przerwy?
100 tysięcy ewakuowanych osób, setki zniszczonych domów i co najmniej pięć ofiar śmiertelnych - to najnowszy bilans pożaru, który od wtorku szaleje w Los Angeles.
Co najmniej dwie osoby zginęły, gdy szybko rozprzestrzeniające się pożary lasów wymknęły się spod kontroli w środę w pobliżu Los Angeles. Zniszczone zostały setki budynków, spłonęły zbocza wzgórz, a władze zostały zmuszone do wydania nakazu ewakuacji około 70 000 osób.
W Pacific Palisades ponad 30 tysięcy osób ewakuowało się ze swoich domów w związku z pożarem, który pochłania tę luksusową dzielnicę Los Angeles.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło Tybet. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w rejonie miasteczka Tingri.
Miniony rok przyniósł ubezpieczycielom potężne wyzwania związane ze zmianami klimatu. Zapewne pojawią się one i w 2025 r. Do tego dojdą ryzyka, których źródłem są niekorzystne zmiany demograficzne, a rosnące koszty szkód popchną w górę ceny polis OC.
W niedzielę doszło do pożaru hali znajdującej się na terenie Parku Przemysłowego w Bydgoszczy. Na miejscu działa kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej.
Objęcie pracownika zbiorową, bezimienną polisą opłaconą i wymaganą przez pracodawcę oznacza przychód z pracy opodatkowany PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas