Aktualizacja: 04.04.2025 04:08 Publikacja: 09.01.2025 14:00
Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń
Foto: tv.rp.pl
Jak przyznał szef PIU ubiegły rok na rynku ubezpieczeniowym w Polsce to przede wszystkim temat powodzi. Zdaniem Prądzyńskiego branża ubezpieczeniowa zdała ten test. – Dla ubezpieczycieli 2024 r. był trudnym rokiem, ale trzeba podkreślić, że branża zdała egzamin. Mówiąc o powodzi, zareagowaliśmy natychmiast, ale pamiętajmy, że nie było to jedyne katastroficzne wydarzenie w ubiegłym roku. To jednak powódź była naprawdę poważnym sprawdzianem. Wszyscy ubezpieczyciele w tym czasie uruchomili specjalne procedury likwidacji szkód – wskazuje Prądzyński i dodaje. – Każdego tego typu zdarzenie też jest okazją do nauki dla branży. Jest to jednak też lekcja dla naszych klientów, którzy powinni bardziej się zastanowić nad luką ubezpieczeniową czy też inaczej mówiąc niedoubezpieczeniem. To jest główny problem, jeśli chodzi o ubezpieczenia w Polsce. Nie doszacowujemy naszego majątku. Jak przychodzi poważna szkoda pieniądze nie wystarczają na odbudowę domu czy pokrycie strat jeśli zadeklarowaliśmy zbyt niską kwotę ubezpieczenia – mówi Prądzyński. To będzie też wyzwaniem dla branży w 2025 r. – Tak naprawdę jednak problem ten staramy się adresować na bieżąco. Staramy się prowadzić działania edukacyjne, również poprzez agentów, po to, aby pokazać ludziom, jak istotne jest dobre oszacowanie swojego majątku. Nie chodzi bowiem o to, by płacić mniejsze składki, tylko mieć takie ubezpieczenie, które później pozwoli odtworzyć majątek – wskazuje szef PIU.
- Polska może stracić jakąś część z wartego 300 mln euro eksportu swoich części samochodowych, które wysyła zaró...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Opracowanie nowych rozwiązań w medycynie to wiele lata pracy i potężne pieniądze. Polskich firm najczęściej na t...
Unia Europejska planuje zmiany w raportowaniu ESG. To, co miało ułatwić życie firmom, na razie spowodowało poczu...
Polscy producenci żywności radzą sobie dobrze, jednak lista ryzyka jest długa. Wojna handlowa i choroby - ptasia...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
UE nie potrzebuje wojny celnej, bo sama pielęgnuje bariery w handlu na unijnym rynku, które odpowiadają 45 a naw...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas