Aktualizacja: 14.01.2025 16:14 Publikacja: 14.01.2025 15:53
Foto: Adobe Stock
W obowiązującym od 1 grudnia 2021 r. stanie prawnym wprowadzono znaczącą zmianę w polskim prawie restrukturyzacyjnym, polegającą na ustanowieniu postępowania o zatwierdzenie układu wraz z obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego. Ta procedura stanowi swoistą hybrydę dotychczasowego postępowania o zatwierdzenie układu oraz uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.
Nowa forma łączy zalety klasycznego wariantu (m.in. niski koszt i brak nadmiernej formalizacji) z rozszerzonymi środkami ochrony, dotychczas właściwymi dla bardziej zaawansowanych postępowań restrukturyzacyjnych. Istotne jest to, że aktywacja tych środków następuje niemal na samym początku postępowania, zależy wyłącznie od inicjatywy przedsiębiorcy oraz doradcy restrukturyzacyjnego pełniącego funkcję nadzorcy układu i nie wymaga odrębnej decyzji sądu.
Ministerstwo Finansów w najnowszych interpretacjach ogólnych potwierdza, że tzw. mała klauzula może pozbawić firmę zwolnienia z podatku u źródła, nawet jeśli formalnie spełnia ona wszystkie warunki.
Ogłoszenie upadłości pracodawcy często oznacza falę zwolnień, ograniczenie konsultacji związkowych i zniesienie szeregu przywilejów dla pracowników.
Unieważnienie kredytu frankowego nie musi oznaczać utraty ochrony ubezpieczeniowej nieruchomości. Kto powinien otrzymać ewentualne odszkodowanie: bank czy kredytobiorca?
Kompensowanie zysków i strat w funduszach inwestycyjnych niesie za sobą istotne zmiany, które mogą być dla inwestorów dużym zaskoczeniem lub wręcz rozczarowaniem przy składaniu rocznego zeznania PIT-38 do końca kwietnia 2025 r.
Nadal jest jeszcze duże grono nabywców, którzy mogą się upomnieć od dewelopera o zwrot przeciętnie 20–40 tysięcy złotych za metry pod ściankami działowymi.
Co najmniej 65 tankowców rosyjskiej floty cieni utknęło na redach portów, m.in. u wybrzeży Chin, Rosji i Singapuru, po nałożeniu przez USA sankcji na rosyjski sektor energetyczny. Eksperci spodziewają się wzrostu liczby unieruchomionych jednostek.
Rynku nie rozruszało nawet anemiczne jesienne ożywienie w transporcie. Przewoźnicy nie inwestują w tabor, na czym ciepią producenci naczep i przyczep, tnąc produkcję.
W Niemczech najwięcej upadłości w transporcie, ale trzeci kwartał przyniósł ożywienie w napływie zamówień na nowy tabor.
Władze w Pekinie podały wyniki handlu zagranicznego w 2024 roku. Dane są szokujące, a sukces Chińczyków może stać się źródłem ich wielkich kłopotów.
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
Gdy przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością decydują się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, wpływa to na sytuację prawną ich wierzycieli, np. w większości przypadków wyklucza możliwość wszczęcia egzekucji.
Zawarcie umowy standstill powoduje zawieszenie możliwości windykacji, dokonywania potrąceń, a nawet wszczęcia egzekucji po to, aby dać stronom czas na rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia i odsunąć zagrożenie upadłością.
Coraz większa liczba przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością decyduje się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, co wpływa na sytuację prawną wierzycieli. Zależy ona od rodzaju postępowania wszczętego na wniosek dłużnika.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas