W restrukturyzacji obowiązuje zakaz wypowiadania umów

Przepisy prawa restrukturyzacyjnego chronią kluczowe kontrakty przed wypowiedzeniem już na samym początku postępowania. Dłużnik zyskuje czas na wypracowanie układu z wierzycielami, jednocześnie utrzymując niezbędne umowy w mocy.

Publikacja: 14.01.2025 15:53

W restrukturyzacji obowiązuje zakaz wypowiadania umów

Foto: Adobe Stock

W obowiązującym od 1 grudnia 2021 r. stanie prawnym wprowadzono znaczącą zmianę w polskim prawie restrukturyzacyjnym, polegającą na ustanowieniu postępowania o zatwierdzenie układu wraz z obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego. Ta procedura stanowi swoistą hybrydę dotychczasowego postępowania o zatwierdzenie układu oraz uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Nowa forma łączy zalety klasycznego wariantu (m.in. niski koszt i brak nadmiernej formalizacji) z rozszerzonymi środkami ochrony, dotychczas właściwymi dla bardziej zaawansowanych postępowań restrukturyzacyjnych. Istotne jest to, że aktywacja tych środków następuje niemal na samym początku postępowania, zależy wyłącznie od inicjatywy przedsiębiorcy oraz doradcy restrukturyzacyjnego pełniącego funkcję nadzorcy układu i nie wymaga odrębnej decyzji sądu.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Nawigator prawny Poradnik
Nowe interpretacje MF: klauzula przeciw unikaniu opodatkowania w centrum uwagi
Nawigator prawny Poradnik
Ogłoszenie upadłości a prawo pracy: przywileje, wyjątki i sporne interpretacje
Nawigator prawny Poradnik
Frankowicze odzyskują prawa do odszkodowań za szkody w ubezpieczonych nieruchomościach
Nawigator prawny Poradnik
Pułapki kompensowania zysków i strat w fundusze inwestycyjne
Nawigator prawny Poradnik
Zwrot pieniędzy za powierzchnię użytkową pod ścianami działowymi