Wdrożenie Dyrektywy NIS 2 i planowane zmiany w Ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

W związku z rosnącą liczbą cyberzagrożeń Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (Dyrektywa NIS 2) stanowi odpowiedź przede wszystkim na potrzebę ujednolicenia i podniesienia standardów cyberbezpieczeństwa w państwach członkowskich.

Publikacja: 08.04.2025 00:00

Wdrożenie Dyrektywy NIS 2 i planowane zmiany w Ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

Foto: Adobe Stock

Termin implementacji Dyrektywy NIS 2 upłynął 17 października 2024 roku, a obecnie nadal jesteśmy na etapie procedowania projektu nowelizacji. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji 12 lutego 2025 roku opublikowano kolejny, piąty już projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa („Projekt Nowelizacji UKSC”).

Mimo, że w dalszym ciągu nie ukończono procesu legislacyjnego w Polsce, warto odpowiednio wcześniej przygotować się na nadchodzące zmiany, które będą bardzo istotne dla szeregu podmiotów zarówno prywatnych, jak i publicznych. Szacuje się, że Projekt Nowelizacji UKSC znacząco zwiększy liczbę podmiotów objętych regulacjami - z około 400 do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Nowe przepisy wprowadzą liczne obowiązki dotyczące podniesienia standardów bezpieczeństwa, co będzie dużym wyzwaniem dla każdej organizacji. Planowane vacatio legis ustawy wynosi zaledwie miesiąc, co oznacza, że od momentu publikacji ustawy do jej wejścia w życie czasu nie będzie zbyt wiele. W obliczu rosnących zagrożeń oraz zaostrzających się regulacji warto cały proces wdrożenia niezbędnych środków bezpieczeństwa zaplanować odpowiednio wcześniej. 

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Nawigator prawny Poradnik
Estoński CIT: czy pożyczka dla podmiotu powiązanego to pewny ukryty zysk?
Nawigator prawny Poradnik
Fundacja rodzinna pod lupą fiskusa - kiedy optymalizacja staje się obejściem prawa
Nawigator prawny Poradnik
Granice odpowiedzialności zarządów w inwestycjach strategicznych
Nawigator prawny Poradnik
Sąd Najwyższy ułatwia drogę osobom dokonującym tranzycji płciowej
Nawigator prawny Poradnik
Warunki korzystania z AI w firmie