Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence – AI) odgrywa coraz większą rolę w codziennym życiu. AI stała się rzeczywistością, a rynek usług jest jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów na światowych rynkach.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Z technicznego punktu widzenia sztuczna inteligencja jest gałęzią informatyki, która pozwala na wyposażenie urządzeń w cechy, które są uważane za typowo ludzkie, takich jak np. percepcja wzrokowa, przestrzenna, czasowa oraz umiejętność “podejmowania decyzji”. Innymi słowy, chodzi nie tylko o inteligencję rozumianą jako zdolność do obliczania lub znajomości abstrakcyjnych danych, ale przede wszystkim o te różne formy inteligencji, które sięgają od inteligencji przestrzennej aż po społeczną. Dostarczając informacje do systemu, jesteśmy w stanie „nauczyć” komputer działań, które dotychczas zarezerwowano dla człowieka.

W jakich dziedzinach stosuje się najczęściej AI we Włoszech?

Według Obserwatorium Sztucznej Inteligencji przy School of Management Politechniki w Mediolanie,  obszary zastosowań AI w przedsiębiorstwach włoskich dotyczą głównie inteligentnego przetwarzania danych (35 proc.), czyli wykorzystania algorytmów zdolnych do zbierania i przetwarzania danych w oparciu o pozyskane informacje. Do inteligentnego przetwarzania danych zaliczono również rozwiązania typu marketing automation, które wykorzystują sztuczną inteligencję do analizowania danych ze źródeł online i offline, segmentując użytkowników w celu przewidywania ich zachowań. Na drugiej pozycji znajdziemy wirtualnego asystenta czy chatbota (25 proc.) oraz tzw. rozwiązania recommendation (10 proc.), w tym również opracowanie rekomendacji spersonalizowanych.

CZYTAJ TAKŻE: Włochy kuszą polskich przedsiębiorców

School of Management Politechniki w Mediolanie przeprowadziło badanie na 721 przedsiębiorstwach oraz przeanalizowała 469 przypadków zastosowania sztucznej inteligencji w 337 firmach włoskich i zagranicznych. Rezultaty tych badań przedstawiono na początku br. na konferencji zatytułowanej „Sztuczna inteligencja perspektywy badawcze i rynkowe”. Wynika z nich, że ponad połowa, czyli 56 proc. dużych włoskich przedsiębiorstw stosuje technologie AI i uważa je za strategiczny element swojego rozwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Superbonus czyli włoska szansa dla polskich firm

Według analizy Politechniki mediolańskiej, ze wszystkich rozpoczętych projektów sztucznej inteligencji we Włoszech, 52 proc. jest już w pełni operacyjnych, podczas gdy 48 proc. jest nadal na wstępnej fazie planowania.Z badania wynika również, że sektory, w których najczęściej wykorzystuje się sztuczną inteligencję to: bankowość, finanse i ubezpieczenia (17 proc.), motoryzacja (17 proc.), energetyka (13 proc.), logistyka (10 proc.), telekomunikacja (10 proc.). Rozwój tych nowych projektów ma również duży wpływ na sektory związane z: marketingiem, sprzedażą i obsługą klienta.

Big data i sztuczna inteligencja we włoskim fiskusie – faktura elektroniczna

Jednym z najbardziej rewolucyjnych zastosowań technologii przetwarzania danych we Włoszech jest faktura elektroniczna oraz fiskalny paragon elektroniczny. Od 1 stycznia 2019 r. we Włoszech wszedł w życie obowiązek wystawiania faktur elektronicznych. Objęto nim stopniowo poszczególne kategorie podatników. Proces zakończy się w styczniu 2021 r. obowiązkiem wystawiania elektronicznych paragonów fiskalnych przez podmioty dotychczas z niego zwolnione tzn. firmy, których obroty nie przekraczają 400 tys. euro rocznie.

CZYTAJ TAKŻE: Czas trwania budowy a powstanie zakładu zagranicznego we Włoszech

Nowy sposób wystawiania faktur we Włoszech to jedna z największych rewolucji podatkowych. Przejście od faktury papierowej do elektronicznej oznacza, że podmioty gospodarcze prawa włoskiego są zobowiązane wystawiać faktury online i przesyłać je do systemu urzędu skarbowego przez system wymiany danych zwany SDI, wł. sistema di interscambio. Głównym celem tej reformy, choć często krytykowanej jako obejmującej małych przedsiębiorców, a pomijającej wielkich oszustów podatkowych, jest walka z szarą strefą we Włoszech oraz wystawianiem fałszywych faktur.

CZYTAJ TAKŻE: Budowa elektrowni wiatrowych we Włoszech przez polskich podwykonawców a przepisy VAT

W celu wystawienia faktury elektronicznej i przesłania jej do bazy danych włoskiego fiskusa można użyć nieodpłatnego oprogramowania urzędu skarbowego lub zaopatrzyć się w software odpłatny lub inny software open source, obsługujący format xml. extensible markup language. Jest to język informatyczny umożliwiający weryfikację informacji na potrzeby kontroli wymaganych prawem. Jest jedynym dozwolonym formatem umożliwiającym wystawianie faktur elektronicznych we Włoszech.

Obowiązkowi faktur elektronicznych podlega zarówno sprzedaż B2B, jak i B2C (od której istnieją nieliczne wyjątki).

CZYTAJ TAKŻE: Kryzys nie oddzieli nas od Niemiec

Fakturze papierowej pozostała tzw. funkcja grzecznościowa. Drukowana jest dla klientów nie mających dostępu do systemu wymiany danych (np. klientów indywidualnych nie korzystających z technologii online lub firm zagranicznych nie objętych obowiązkiem fakturowania elektronicznego). Faktura papierowa nie jest dokumentem ważnym dla celów podatkowych dla włoskich przedsiębiorstw. Jest nim jedynie faktura w formacie elektronicznym przekazana przez system wymiany danych SDI.

CZYTAJ TAKŻE: Eksport do Stanów Zjednoczonych rośnie mimo pandemii

System SDI pełni rolę swojego rodzaju „listonosza”, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy faktura zawiera wszystkie niezbędne dane oraz elektroniczny adres odbiorcy, tzw. kod odbiorcy lub adres elektronicznej poczty certyfikowanej PEC, pod którym klient będzie w stanie odebrać fakturę. System wymiany danych na podstawie numerów identyfikacji podatkowej wystawcy i odbiorcy faktury sprawdza też czy podmioty te rzeczywiście istnieją. SDI bezpiecznie dostarcza fakturę do odbiorcy wraz z „potwierdzeniem odbioru”, na którym widnieje data i godzina dostarczenia dokumentu. „Udane przejście” faktury przez SDI oznacza, że wystawca dokumentu przekazał go odbiorcy, czyli swojemu klientowi.

CZYTAJ TAKŻE: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

Wprowadzenie elektronicznej formy dokumentów fiskalnych objęło również paragony. Włoskie kasy fiskalne są przystosowane do przesyłu danych sprzedaży bezpośrednio przez system komunikacji elektronicznej do urzędu skarbowego.

Jak sztuczna inteligencja zmienia zawód księgowego we Włoszech?

We włoskiej księgowości era segregatorów wypełnionych papierową dokumentacją odchodzi do lamusa. Wraz z zastosowaniem faktur elektronicznych oraz oprogramowania księgowego opartego na technologiach sztucznej inteligencji, większość mechanicznych i powtarzalnych czynności księgowego przejął komputer. Dzięki „inteligentnemu oprogramowaniu”, które jest w stanie czytać, skatalogować, przechowywać dokumentację oraz wykonać analizę danych, rejestrowanie operacji księgowych stało się procesem niemal zupełnie zautomatyzowanym.

CZYTAJ TAKŻE: Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

Jak podaje portal ecnews.it, Uniwersytet Oksfordzki zalicza prowadzenie rachunkowości do zawodów najłatwiej zautomatyzowanych (z prawdopodobieństwem komputeryzacji 96 proc.), a McKinsey przewiduje, że 86 proc. czynności związanych z księgowością będzie w najbliższej przyszłości zautomatyzowana (wystarczy pomyśleć np. o czynnościach związanych z wprowadzaniem danych). Już dziś profesjonalny software księgowy we Włoszech doskonale porusza się w planie kont i precyzyjnie „umieszcza” operacje na danym koncie księgowym. Rolą księgowego jest weryfikacja i potwierdzenie poprawności operacji uprzednio przygotowanej przez inteligentne rozwiązania programu. Jeżeli dodamy, że większość danych dotyczących operacji handlowych jest już w systemie księgowym w postaci faktury elektronicznej, możemy potwierdzić, że zbliżamy się ogromnymi krokami do szacowanych 86 proc. automatyzacji pracy księgowego.

CZYTAJ TAKŻE: Zagraniczne fundacje dla polskich firm rodzinnych. Jest wyrok

Biorąc pod uwagę tempo w jakim nowe technologie zmieniają naszą rzeczywistość, już wkrótce większość czynności zarezerwowanych dla zawodów intelektualnych, czyli np. prawników, księgowych czy kadrowych, zostaną niemal całkowicie zautomatyzowane dzięki zastosowaniu technologii sztucznej inteligencji. Obserwatorium Politechniki w Mediolanie podkreśla, że dla włoskich kancelarii prawnych oraz biur księgowych, gdzie 61 proc. nie przekracza 100 tys. euro rocznych obrotów, oznacza to, że ich budżet na zakup nowych technologii wynosi zaledwie 8,7 tys. euro. Dla biur obsługujących płace i świadczących usługi kadrowe środki te są jeszcze mniejsze i wynoszą 4,6 tys. euro.

CZYTAJ TAKŻE: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

Jednoosobowe biuro księgowe czy prawne przestaje mieć we Włoszech rację bytu. Zaś konieczność wprowadzania nowych technologii i zwiększania konkurencyjności na rynku, obliguje fachowców do konsolidowania i łączenia się w zespoły ekspertów. Zadaniem prawnika, księgowego czy doradcy podatkowego w erze automatyzacji będzie wykonanie pracy opartej na wyspecjalizowanym doradztwie stanowiącym wartość dodaną.

CZYTAJ TAKŻE: Władyczak: Mamy ubezpieczenia eksportowe na czas pandemii

Kiedy AI pokona zupełnie barierę języka obcego zapewniając nieomylność funkcjonowania dla danej branży, wzrośnie prawdopodobieństwo, że rynek usług dotychczas zarezerwowanych dla fachowca – człowieka, specjalisty w danym kraju, np. księgowego czy prawnika, zostanie zaatakowany przez inteligentne systemy konkurentów zagranicznych, mogących świadczyć usługi wysokiej jakości po niższej cenie.

Ile jest wart rynek AI we Włoszech?

Według danych opublikowanych przez milanofinanza.it wartość włoskiego rynku AI w 2020 r. jest szacowana na 240 mln euro, z czego 80 proc. zleceń dotyczy rynku włoskiego zaś 20 proc. przeznaczonych jest na eksport. Jest to wartość zaskakująco niska w porównaniu do światowych gigantów w technologiach sztucznej inteligencji takich jak USA czy Chiny, gdzie wartość rynku AI liczy się w miliardach dolarów. Fakt, że Włochy są dopiero na początku drogi wzrostu wartości dla rynku usług AI jest doskonałą szansą dla polskich przedsiębiorstw, które dysponują wysokiej klasy specjalistami w tej dziedzinie.

CZYTAJ TAKŻE: Słabnie import ze Słowacji

Sztuczna inteligencja potencjalnie nie zna granic zastosowań i będzie stopniowo wpływać na strukturę gospodarczą i społeczną każdego kraju. Szybkość rozprzestrzeniania się w różnych dziedzinach nie będzie jednorodna, ale będzie zależeć od czynników technologicznych i wiedzy. Włosi przywiązują dużą wagę do tej kwestii, aby nie stracić okazji do poprawy konkurencyjności swoich przedsiębiorstw.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentny kosz na śmieci trafi na polski rynek

Zamierzają oni aktywnie uczestniczyć w rozwoju innowacji usług i produkcji oraz pracach nad technologiami AI. Włoskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego opracowało program rozwoju technologii opartych na sztucznej inteligencji i zamierza przeznaczyć na inwestycje w tym sektorze 800 mln euro w ciągu najbliższych 5 lat. Oznacza to, że m.in dzięki tej interwencji, już w przyszłym roku wartość rynku AI we Włoszech może wzrosnąć nawet o kolejne 200 mln euro.

Źródła:

https://quifinanza.it/

www.ecnews.it

https://www.osservatori.net/

https://www.adabra.com/blog/osservatorio-artificial-intelligence

https://www.mise.gov.it/images/stories/documenti/Proposte_per_una_Strategia_italiana_AI.pdf

Autorka jest doradcą podatkowym i księgowym. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego w Maceracie we Włoszech – Studio Tributarista Anna Czerwińska, partner Studio Farina &Torresi.