Aktualizacja: 16.02.2025 14:37 Publikacja: 02.11.2021 11:21
Kilkudniowe Diwali jest przeżywane jako czas obdarowywania. Nic dziwnego, że w ostatnich latach przyspiesza komercjalizacja świąt jako czasu obowiązkowych zakupów.
Foto: Me&Art
Najważniejszy czas tego ruchomego święta, wyznaczanego na podstawie kalendarza księżycowego, przypada w tym roku w dniach 2-5 listopada. Diwali, coraz szerzej znane również w Polsce dzięki rosnącej indyjskiej diasporze, poświęcone jest światłu i jego zwycięstwu nad ciemnością. Celebrowani są wtedy głównie bogowie tacy, jak Ganeśa, opiekun kupców, czy Lakszmi, której domeną jest jasna strona życia: powodzenie, szczęście, bogactwo i piękno.
W listopadzie br. w Chinach wejdzie w życie ustawa, która wprowadzi ład w kontaktach biznesowych z klientami, będącymi osobami fizycznymi. Akt ma też znaczenie dla polskich firm operujących na chińskim rynku i sprzedających produkty crossborder.
Charakterystyczną cechą prowadzenia biznesu w Azji Środkowej, w tym w Kazachstanie, jest konieczność nawiązywania i utrzymywania osobistych relacji. Wyzwania to m.in. ryzyko kursowe związane z miejscową walutą oraz transport i logistyka.
Ruszyło EXPO 2020 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Opóźniona o rok, przez pandemię koronawirusa, wystawa światowa otworzyła wreszcie swe podwoje. Wraz z nią otwarto polski pawilon.
Obok radców rolnych, zagranicznych biur handlowych PAIH wkrótce będą działać też zagraniczne biura Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Pomogą w zdobywaniu rynków polskim firmom produkującym żywność. Pierwsze powstaną m.in. w USA, Chinach i Nigerii.
Chińska Państwowa Komisja Zdrowia reformuje system bezpieczeństwa i jakości produktów branży mleczarskiej. Wprowadzane normy ustalą porządek prawny na dziesięciolecia. Tak dla przedsiębiorstw chińskich, jak i zagranicznych, w tym polskich.
Niemiecka sieć supermarketów wywołała konsternację wśród klientów we wschodnim Londynie. Aldi wprowadził innowacyjne rozwiązanie: pobiera opłatę w wysokości 10 funtów od klientów za samo wejście do sklepu — informuje „Polish Express”.
Kreml przygotowuje całkowity zakaz eksportu benzyny z Rosji po serii celnych ukraińskich uderzeń w największe rosyjskie rafinerie. Zakłady wstrzymały produkcję. W Rosji brakuje około 10 proc. mocy przerobowych.
Należąca do LPP sieć Sinsay to najczęściej wybierana przez Polaków marka odzieżowa. Wśród pięciu liderów trzy to firmy krajowe. Co dziesiąty konsument kupuje już także chińską markę Shein.
Chiny zastąpiły połowę rosyjskiej ropy dostawami z Brazylii i Afryki. Indie zmniejszą import od 27 lutego, kiedy zaczną obowiązywać pełne sankcje. W marcu chińskie zakupy ropy z Rosji będą niższe o 70 proc. Już skutkuje to spadkiem ceny surowca.
Maleją wpływy z eksportu usług przewoźników drogowych. To pierwszy taki przypadek.
Donald Trump zapowiedział zwiększenie sprzedaży amerykańskiej broni Indiom poczynając od 2025 roku. Nie wykluczył, że Indie kupią od Amerykanów myśliwce piątej generacji F-35.
Producenci aut w USA obawiają się ceł na importowane z Kanady i Meksyku towary. Przedstawiciele Forda alarmują, że tego typu działania będą szkodliwe dla sektora i pozwolą zdobyć silniejszą pozycję producentom samochodów z Europy czy Azji.
Unia Europejska gorączkowo zastanawia się, jak zareagować na groźby wojny handlowej ze strony USA. Na razie stosuje strategię kija i marchewki. I próbuje zachować jedność.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas