Porównując jednak największe miasta w Czechach można śmiało powiedzieć, że Ostrawa jest najbardziej zaniedbana. Teraz jednak nadszedł punkt zwrotny i perspektywa miasta znacząco się zmienia.
Strategiczna lokalizacja dla biznesu
To zdecydowanie ważny czynnik rozwojowy miasta. Jadąc z Ostrawy do czterech godzin autem dotrzemy do kluczowych miejsc biznesowych takich jak: Praga, Wiedeń, Bratysława, Warszawa czy Wrocław. Bardzo dobra dostępność rynku polskiego i słowackiego podkreśla pozycję miasta jako gospodarczego, handlowego i kulturalnego centrum regionu.
Ostrawa posiada zaawansowaną infrastrukturę transportową (lotnisko, autostrada, korytarze kolejowe). Połączenie lotniska i transportu kolejowego w transporcie towarowym i pasażerskim jest unikalne w Republice Czeskiej i jest to niekwestionowana przewaga konkurencyjna. Cargo to ważna część lotniska w Ostrawie. Sieć linii do transportu towarowego składa się z regularnego połączenia do Lipska z DHL oraz do Kolonii z UPS.
Mocną stroną miasta są też dostępne tam zasoby ludzkie. W mieście znajdują się trzy uniwersytety. Istnieją również szkoły dwujęzyczne i szkoły o międzynarodowym podejściu, takie jak 1st International School of Ostrava i The Ostrava International School, które mają silną pozycję w nauce, badaniach, rozwoju i innowacjach.
Czytaj więcej:
Ostrawskie firmy mogą też liczyć na polskich pracowników, którzy z chęcią podejmują zatrudnienie w Czeskiej Republice. Sprzyjają temu wyższe zarobki, a także dostęp do tamtejszej służby zdrowia, która uchodzi za o wiele lepszą od polskiej.
W mieście prowadzonych jest wiele inwestycji. Sztandarową będzie Ostrava Tower. Będzie ona najwyższym wieżowcem w Czechach. Ma mieć 56 pięter, 235 m wysokości i 89 tys. m kw. powierzchni. Stanie w centrum Ostrawy i będzie miała nowoczesny kształt X. Według projektantów to nawiązanie do dynamicznej transformacji miasta.
Miasto długofalowo wspiera inwestycje. Budżet Ostrawy jest bardzo proinwestycyjny. W 2022 roku prawie 36 proc. budżetu trafia na inwestycje. Po pomyślnym zakończeniu procesu budowy stref przemysłowych nastąpił masowy napływ inwestorów zagranicznych i krajowych. W Ostrawie swe siedziby znalazły już firmy takie jak np.: PEGATRON Czech, Tietoevry, SungWoo Hitech, CTP Invest, Mahle Behr i Siemens.
Ostrawa atrakcyjną lokalizacją dla MŚP i polskich inwestorów
Przedsiębiorcy zakładają tu firmy m.in. dlatego że czeskie prawo podatkowe jest znacznie bardziej stabilne niż w Polsce. To przekłada się także na rozwój. Polacy z chęcią kupują ziemię rolną (w Czechach nie ma ograniczeń co do ilości kupowanego gruntu), nieruchomości (komercyjne i prywatne), budują magazyny i oddziały firm.
Tuż przy Centrum handlowym Karolina powstaje kolejny kompleks biurowy firmy Tietoevry z branży IT, w której zatrudnienie znalazło dziesiątki Polaków. Takich inwestycji jest z roku na rok coraz więcej, co naturalnie napędza branżę nieruchomości.
Czytaj więcej:
Do 2031 lub 2032 r. centrum Ostrawy i Dolnych Witkowic powinna łączyć duża aleja miejska, po której będą mogły poruszać się tramwaje i samochody. Planowane są alejki i chodniki dla pieszych. Powinno tu powstać zupełnie nowe osiedle dla nawet siedmiu tysięcy osób. Jak mówi inżynier Petr Špunar z firmy SPECIAL REALity s.r.o. obecny czas jest sprzyjający ku temu by kupować nieruchomości inwestycyjne. - Biorąc pod uwagę warunki rynkowe i gospodarcze regionu teraz jest względna stabilizacja. Średnia stopa zwrotu z najmu mieszkania to ok. 5 proc. w skali roku. Patrząc na dobrą koniunkturę, zyskowność może znacząco wzrosnąć tak w Ostrawie jak też w pobliskich miasteczkach Karwina (cz. Karvina) lub Bogumin (cz. Bohumin) - tłumaczy Špunar, który obsługuje polskich klientów, deweloperów, a także firmy z sektora MŚP z różnych branż. - W ostatnim czasie da się zauważyć wzmożone zainteresowanie ze strony Polaków możliwościami jakie niesie za sobą nasz rynek - dodaje Petr Špunar.
Aktualnie Ostrawa jest jednym z najatrakcyjniejszych celów inwestycyjnych nie tylko dla Czechów, ale także dla polskich inwestorów. Ze względu na toczące się obecnie i planowane, perspektywiczne przedsięwzięcia to idealny moment, aby inwestować na ostrawskiej ziemi.
- Jestem przekonany, że Ostrawa podniosła się z dna. Koniec ery industrialnej nie pogrążył jej i odnalazła swoją tożsamość. Myślę, że w przyszłości ma nawet szansę być nie tylko trzecim, ale i drugim co do liczby ludności miastem w Czechach. Ma ogromny potencjał rozwojowy – mówi Josef Pleskot, architekt, który zrewitalizował obszar Dolní Vítkovice.
Nieruchomości, ale też kultura i sport
Niewątpliwie numerem jeden jeśli idzie o kulturę w mieście są właśnie Vítkovice. - Cały obszar jest całkowicie oryginalny i to dla całej Republiki Czeskiej. Vítkovice są również bardzo ważne, ponieważ nigdzie w pobliżu u nas ani za granicą nie znajdziesz większego zabytku przemysłowego - mówi Pleskot. W latach 1828-1998 był to kompleks ciężkiej produkcji przemysłowej, od wydobycia węgla, poprzez obróbkę i produkcję koksu po produkcję surówki. Dziś to wyjątkowe centrum edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe o zasięgu międzynarodowym.
W Ostrawie powstaje też sala koncertowa im. Janáčka - Właśnie rozpoczynają się prace. Powstanie sala koncertowa, która będzie mogła konkurować z najlepszymi tego typu obiektami w Europie i na świecie. Sala przyciągnie do Ostrawy czołowe zespoły muzyczne i solistów wszystkich gatunków muzycznych. Projekt ten znalazł się już wśród 10 najbardziej oczekiwanych budynków na świecie przez prestiżowy amerykański magazyn Architizer. Zakończenie prac zaplanowano na 2025 r.
Czytaj więcej:
Tymczasem Ostrawa przyciąga już wielki tenis. Niedawno, bo w dniach 1-9 października br. odbył się tam damski turniej tenisowy Agel Open 2022 rangi WTA 500 zorganizowany w ramach rozgrywek WTA. Zagrała w nim m.in. Iga Świątek, numer jeden na świecie w kobiecym tenisie. Świątek dotarła w Ostrawie do finału, w którym uległa 1:2 w setach reprezentantce gospodarzy Barborze Krejcikowej. Obecność jedynki światowego tenisa przyciągnęła na trybuny tłumy Polaków popularyzując wśród nich zarówno tenisa, jak i zmieniającą się dynamicznie Ostrawę.
Autorka jest specjalistką wprowadzania firm na czeski rynek, właścicielką firmy doradczo-usługowej w Czechach – DvaKraje.pl