Aktualizacja: 23.03.2025 08:50 Publikacja: 31.01.2023 19:22
Polskie kosmetyki to jeden z naszych hitów eksportowych. Aktualnie coraz lepiej sprzedają się nad Zatoką Perską (Arabską).
Foto: Adobe Stock
Ostatni przykład to firma kosmetyczna Miraculum, która w grudniu 2022 r. zrealizowała pierwszą sprzedaż produktów JOKO do nowego klienta z Arabii Saudyjskiej. W jej ocenie to ważny krok w budowaniu świadomości tej marki wśród konsumentów w krajach Zatoki Arabskiej, choć tamtejsi konsumenci znają już dość dobrze kosmetyki znad Wisły i to niejednej firmy.
We wrześniu 2022 r. Miraculum notowane na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych poinformowało o realizacji kontraktu dla kontrahenta z Arabii Saudyjskiej o wartości ok. 430 tys. dolarów, a jednocześnie o zawarciu kolejnego kontraktu o wartości niemal 300 tys. dolarów. – Rok 2023 zapowiada się obiecująco. Na pierwszy kwartał zaplanowana jest dostawa zamówienia dla klienta z Arabii Saudyjskiej o wartości 300 tys. dolarów. Trwają prace związane z produkcją. Realizacja tego kontraktu pozytywnie przełoży się na przychody spółki – mówi Sławomir Ziemski, członek zarządu Miraculum.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polscy producenci żywności radzą sobie dobrze, jednak lista ryzyka jest długa. Wojna handlowa i choroby - ptasia grypa czy pryszczyca, a także najwyższe ceny energii, to stała lista obaw sektora spożywczego.
UE nie potrzebuje wojny celnej, bo sama pielęgnuje bariery w handlu na unijnym rynku, które odpowiadają 45 a nawet 110-proc. cłom - zauważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, w programie Magazyn o Biznesie.
W wywołanej przez Donalda Trumpa wojnie handlowej z Unią Europejską i Wielką Brytanią straty obu stron sięgną łącznie 10 bln dolarów, podliczyła Amerykańska Izba Handlowa w Brukseli. Zdaniem Amerykanów, to biznes z USA straci w tym starciu więcej.
Polska eksportuje do USA zwłaszcza wódkę, a kraj ten zapowiada nawet 200 proc. cła na importowane z UE alkohole. Uderzy to pośrednio w polski rynek, bo zatrzymany europejski eksport spowoduje zawirowania cenowe.
Stolica Arabii Saudyjskiej, Rijad, to nowy kierunek Air France na Bliskim Wschodzie. Będzie tam można polecieć z paryskiego lotniska Charlesa de Gaulle'a od 19 maja.
Jeśli elity amerykańskie nie przerwą eskalującej wojny celnej, legną w gruzach korzyści, jakie cały świat, zwłaszcza ten na dorobku, odnosił od 30 lat z globalizacji.
Rosja podejmie własne decyzje w sprawie konfliktu w Ukrainie - oświadczyła rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa, informując o wywiadzie, którego szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow we wtorek, 11 marca udzielił trzem amerykańskim blogerom.
Konstantin Kosaczew, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Rady Federacji (wyższa izba rosyjskiego parlamentu) skomentował w serwisie Telegram ustalenia, jakie zapadły w czasie rozmów delegacji z USA i Ukrainy w Dżuddzie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas