Aktualizacja: 18.03.2025 01:47 Publikacja: 24.01.2022 07:34
Korzyścią opłacania zaliczki uproszczonej jest fakt, że przez dwanaście miesięcy jej wysokość jest stała.
Foto: Adobe Stock
Niewątpliwą korzyścią jest to, że przez dwanaście miesięcy wysokość zaliczki jest stała. Podatnik nie musi co miesiąc dokonywać obliczeń wysokości podatku, nie stresuje się też możliwością popełnienia błędu.
Do końca 2018 roku podatnicy, którzy chcieli skorzystać z możliwości płacenia zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej, musieli najpóźniej do 20 lutego (roku, w którym chcieli skorzystać z tej formy płacenia podatku), złożyć do urzędu stosowne oświadczenie. Od roku 2019 formalności te zniesiono. Obecnie podatnik, który chce skorzystać z możliwości płacenia zaliczki na podatek w formie uproszczonej, nie musi już składać do naczelnika urzędu skarbowego oświadczenia. Wystarczy przez cały rok wpłacać zaliczkę w tej samej wysokości a po zakończeniu roku w informacji rocznej zawrzeć informację o tym, że w danym roku wpłacano zaliczki w formie uproszczonej. Uregulowano to w art. 25 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wydawało się, że po wyroku TSUE z 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19 uzależnienie skorzystania z ulgi na złe długi od terminu, który upłynął od wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność objętą ulgą będzie uznane za niezgodne z prawem UE.
Polski Ład wprowadza szereg zmian w przepisach prawnych. Jedna ze zmian dotyczy umożliwienia klientom płatności bezgotówkowych przez przedsiębiorców prowadzących ewidencję sprzedaży na kasach fiskalnych.
Podczas prowadzenia działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje, że podatnik popełni błąd przy tworzeniu jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Co należy wtedy zrobić i co się zmieni od 1 stycznia 2022 r.?
Faktura powinna być sporządzona w sposób bezbłędny i rzetelny i odzwierciedlać zdarzenia gospodarcze, które miały miejsce. Co powinien zrobić przedsiębiorca, który jednak otrzyma fakturę z błędnym numerem NIP? Kiedy potrzebna jest korekta pliku JPK?
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W sytuacji, gdy przedsiębiorca stanie się ofiarą oszustwa np. ktoś podszyje się pod podmiot gospodarczy i wyłudzając towar za niego nie zapłaci, to nie musi płacić podatku VAT za skradzione dobra. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W wywołanej przez Donalda Trumpa wojnie handlowej z Unią Europejską i Wielką Brytanią straty obu stron sięgną łącznie 10 bln dolarów, podliczyła Amerykańska Izba Handlowa w Brukseli. Zdaniem Amerykanów, to biznes z USA straci w tym starciu więcej.
Ciężarem darowizny, który może zmniejszyć należny od niej podatek, jest tylko takie polecenie, którego wykonanie powoduje uszczuplenie majątku obdarowanego. Nie jest nim wydatek na zakup nieruchomości dla siebie.
Perspektywa złagodzenia antyrosyjskich sankcji może stać się atutem Ukrainy w rozmowach pokojowych, ponieważ głównym celem ograniczeń było zmuszenie Rosji do zakończenia wojny.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Do szpitala trafiło dziecko z błonicą. Śmiertelnie groźną chorobą, na którą są szczepienia. Nie było jej w Polsce od 25 lat. Pora wytoczyć ciężkie działa - kary za brak szczepienia i wypłatę 800+ na podstawie książeczki szczepień.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas