Możliwości wszczynania oraz prowadzenia sporów zbiorowych regulują przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, które regulują przesłanki powstania sporu, jak też zawierają katalog zdarzeń czy sytuacji, których dany spór może dotyczyć.

Zgodnie z postanowieniami art. 1 tej ustawy spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. W tej sytuacji najważniejsze jest więc stwierdzenie, czy sformułowane przez związki zawodowe żądanie przyznania paczek i talonów świątecznych mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy.

Ustawa sama w sobie nie definiuje ani warunków płacy, ani świadczeń socjalnych. Jednakże nie ulega wątpliwości, iż [b]dopóki paczki czy talony świąteczne nie są przyznawane pracownikom na podstawie regulaminu wynagradzania, zakładowego układu zbiorowego pracy czy też nie wynikają z postanowień indywidualnych umów o pracę, to nie ma podstaw do definiowania ich jako warunków płacy.[/b]

Z pewnością natomiast [b]żądanie paczek świątecznych czy talonów jest warunkiem socjalnym w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=34C7EB212653D53462BCDC90968B4FE0?id=71035]ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych[/link].[/b] Związki zawodowe będą mogły wszcząć spór zbiorowy z pracodawcą. Powstaje jednak pytanie o jego zasadność. Jeśli bowiem strony będą chciały prowadzić go na wszystkich etapach, to może się on zakończy dopiero na święta Wielkiejnocy.

[i]Autor jest radcą prawnym „Wojewódka i Wspólnicy” Kancelaria Prawa Pracy[/i]

[ramka][b]Czytaj też artykuł[/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/572799.html]Świąteczne prezenty dla załogi trzeba ująć na liście płac[/link][/ramka]

[i]—zal[/i]