[b]Funkcjonariusz podpisał umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, na podstawie której zobowiązuje się przepracować trzy lata po ukończeniu kursu. Wynika z niej też, że jeśli nie ukończy kursu lub zostanie zwolniony, będzie musiał zwrócić koszty edukacji. Osoba ta została zwolniona. Czy aby pracodawca mógł potrącić proporcjonalną wartość za kurs, funkcjonariusz musi napisać oświadczenie?[/b]
[i][b]Odpowiada Paweł Sowisło, adwokat w P.J. Sowisło & Topolewski:[/b][/i]
Z uposażenia policjanta mogą być dokonywane potrącenia w granicach i na zasadach określonych w przepisach prawa pracy oraz w innych przepisach szczególnych stosowanych do wynagrodzeń za pracę, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
Tak wynika z art. 127 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=982AEFCFFA5E67A5CC694629D532461F?id=185066]ustawy o policji[/link]. W analizowanej sprawie zatem zastosowanie będą miały przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] dotyczące potrącenia z wynagrodzenia za pracę.
Zgodnie z art. 87 § 1 k.p. z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]podatek dochodowy od osób fizycznych[/link] – potrąceniu podlegają tylko: sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych; sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne; zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz kary z art. 108 k.p.
Potrąceń dokonuje się we wskazanej kolejności. Inne należności, w tym ta, którą pracodawca zamierza potrącić z wynagrodzenia pracownika w omawianej sprawie, mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
W przypadku tego typu należności potrącanych na rzecz pracodawcy wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
Dlatego w analizowanej sprawie konieczne będzie uzyskanie pisemnej zgody pracownika na potrącenie z jego wynagrodzenia należności przysługującej pracodawcy, wynikającej z umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Pracownik, składając takie oświadczenie, musi znać dokładną wysokość swego zobowiązania względem pracodawcy.