[b]Pracownik pracuje 11,5 godz. dziennie w równoważnym systemie pracy. Jak należy obliczyć jego wynagrodzenie za dni wolne na badania lekarskie (dwa dni zagwarantowane w zakładowym układzie zbiorowym)? Czy ustalić stawkę dzienną, czy godzinową i z jakiego okresu pracy: z trzech miesięcy czy z miesiąca, kiedy korzysta z tych dni?[/b]
Jeśli zakładowy układ zbiorowy pracy nie przewiduje sposobu ustalania wynagrodzenia za dni wolne na badania lekarskie, wówczas trzeba sięgnąć do § 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).
Przepis ten określa bowiem sposób ustalania pensji za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia. Wskazuje, że mamy zastosować zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej przyjmujemy z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
Oznacza to, że zarówno składniki stałe (np. pensja zasadnicza), jak i zmienne (np. prowizja) bierzemy z miesiąca, w którym pracownik wykonuje badania lekarskie. Ich suma stanowi podstawę dalszych obliczeń, które powinny przebiegać następująco.
[b]KROK 1.[/b] Dzielimy podstawę przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w miesiącu, w którym ma wolne na badania.
[b]KROK 2. [/b]Mnożymy uzyskaną stawkę godzinową przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w dniu wolnym na badania w ramach normalnego czasu pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie był na badaniach (czyli u pracownika z pytania przez 11,5 godziny za każdy dzień wolnego).
Zasady te określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe).