W myśl ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych od początku roku znika samodzielny Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, którym będzie teraz zarządzał bezpośrednio minister pracy i polityki społecznej. Terenowe jednostki funduszu wraz z pracownikami przechodzą zaś do urzędów marszałków województw.
Urzędnicy zatrudnieni w funduszu niepewnie patrzą w przyszłość, gdyż ta reorganizacja może oznaczać zwolnienia. Może być także powodem wydłużenia rozpatrywania wniosków o udzielenie wsparcia firmom.
Na mocy nowelizacji z 19 sierpnia ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy zmieniają się także przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w myśl których płatnikiem składek za pracowników korzystających z wypłaty zaległych wynagrodzeń będzie wojewódzki urząd pracy.
Zmieniają się też cztery rozporządzenia wykonawcze do ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych. Wydane 17 listopada dotyczy nowego adresowania wniosków o wypłatę zaliczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kolejne – z 7 grudnia – wykazów, wniosków i wypłat świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dwa rozporządzenia z 16 grudnia regulują zaś zakres informacji zawartych we wniosku marszałka województwa o określenie warunków zwrotu, odstąpienia od dochodzenia zwrotu lub umorzenia należności FGŚP, a także informacji w sprawie gospodarki środkami FGŚP przekazywanych przez marszałków województw dysponentowi funduszu.
podstawa prawna:
1. ustawa z 27.08.2009 r. Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1241)
2. ustawa z 19.08.2011 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy
)
)