Trwają przygotowania do wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, których wymaga ustawa z 27 sierpnia 2009 r. – przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1241).

FGŚP, będący dotychczas funduszem celowym z osobowością prawną, 1 stycznia 2012 r. traci tę osobowość. W konsekwencji zlikwidowane zostaną dotychczasowe jego struktury, tj. Biuro Krajowe oraz biura terenowe, a ich zadania od nowego roku realizować będzie dysponent funduszu, czyli Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz marszałkowie województw za pomocą wojewódzkich urzędów pracy.

Obawiamy się skutków przekazania zadań do urzędów marszałkowskich. Obecna struktura się sprawdziła i była tania. Przeprowadzenie takiej operacji w czasie kryzysu jest ryzykowne. Boję się, że z środkami FGŚP stanie się to samo co z pieniędzmi Funduszu Pracy, które służą teraz do łatania dziur w budżecie. Możliwe, że minister finansów będzie ciąć także wydatki na zaległe pensje z FGŚP – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Próba opóźnienia

– Gdy w dalszym ciągu utrzymuje się dwucyfrowe z górą bezrobocie, przekazywanie zadań do urzędu marszałkowskiego jest zbędne. Tym bardziej że kontrola nad dystrybucją środków byłaby większa, gdyby zarządzanie funduszem zostało w obecnej formie – uważa poseł Stanisław Szwed (PiS).

Dlatego zaproponował, by reforma FGŚP została odsunięta do 1 stycznia 2015 r. Propozycja ta nie znalazła poparcia w Sejmie, gdzie obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

– Marszałkowie w tej chwili mają kontrolę i nadzór nad zwolnieniami grupowymi w swoich województwach, monitorują to zjawisko i podejmują działania na rzecz tych ludzi. Teraz otrzymają bezpośrednie instrumenty do reagowania w sytuacjach, w których zakłady pracy ogłaszają upadłości. Nadzorowaliby bezpośrednio wypłacalność świadczeń należnych pracownikom – mówiła w Sejmie broniąca rządowych rozwiązań Czesława Ostrowska, podsekretarz stanu w MPiPS.

Gorące przygotowania

Teraz w poszczególnych urzędach marszałkowskich i w Krajowym Biurze FGŚP trwają prace nad wcieleniem w życie ustawy. W dolnośląskim urzędzie marszałkowskim został powołany zespół roboczy ds. przekazywania składników majątku oraz dokumentacji Biura Terenowego FGŚP.

Ponadto zgodnie z projektem zmian w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych możliwe będzie oddelegowanie pracowników biur terenowych do urzędów marszałkowskich.

Zagrożeniem dla sprawnego wprowadzenia zmian może być brak rozporządzenia MPiPS ze szczegółowym harmonogramem oraz sposobem przekazania mienia przez dysponenta funduszu marszałkom województw – mówi Janusz Misiewicz, dyrektor wydziału w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim.

Nie do końca jest jasne, jak będą dzielone pieniądze na wypłaty zaległości płacowych. Emocji nie łagodzą wyjaśnienia resortu pracy, że marszałkowie województw będą otrzymywać środki finansowe – na podstawie zgłaszanego zapotrzebowania.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora t.zalewski@rp.pl

Zobacz więcej w serwisach:

Wynagrodzenia

»

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Samorząd

»

Zadania

»

Administracja i informatyzacja