W pierwszym roku zatrudnienia wynagrodzenie może być ustalone na poziomie 80 proc. płacy minimalnej, która w 2011 r. dla całego etatu wynosi 1386 zł. Wynika to z art. 6 ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.).

Do obliczenia rocznego okresu zatrudnienia, po zakończeniu którego pracownik będzie uprawniony do pełnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, wlicza się te okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne.

Wyłącza się jednak okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Okresy zatrudnienia, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, nie muszą następować po sobie.

Bez znaczenia jest również czas trwania i ilość podstaw ich opłacania. Pracownik może też w każdym czasie przedstawić dokumenty świadczące o rocznym okresie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne. Okres, w którym pracownik świadczył pracę na więcej niż jednym etacie, liczony jest jako jeden etat.

Zakładając, że uczeń jest osobą młodocianą, czyli która nie ukończyła 18 roku życia i była dotychczas zatrudniona na umowie o pracę w celu przygotowania zawodowego, można w pierwszym roku zatrudnienia po zakończeniu przez niego przygotowania zawodowego wypłacać mu tylko 80 proc. płacy minimalnej.

To samo dotyczy osób, które wchodzą na rynek pracy bez doświadczenia zawodowego, mimo ukończonych 18 lat. Podobnie jest z uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studentami, którzy nie ukończyli 26 roku życia i byli zatrudnieni przez pracodawców na podstawie umowy-zlecenia.

Takie osoby nie są objęte obowiązkiem opłacania składek emerytalnej i rentowych (art. 6 ust. 4 ustawy z o systemie ubezpieczeń społecznych, DzU 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Tym samym podejmując zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, nie mając wcześniej opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, podlegają ograniczeniom wynikającym z art. 6 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Autor jest prawnikiem w Kancelarii Prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto w Warszawie

Zobacz:

» Dobra Firma » Kadry i płace » Młodociany w firmie

» Dobra Firma » Kadry i płace » Wynagrodzenia » Wynagrodzenie minimalne