[b]Odpowiada Ewelina Sokołowska z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski:[/b]

Na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=83606611254D81B8C8DF20DE0B0D331E?id=328726]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 8 października 2009 r.[/link] zmianie uległy dotychczasowe przepisy dotyczące zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Nowe regulacje weszły w życie 3 listopada 2009 r.

Zmiany dokonane na podstawie wspomnianego rozporządzenia jedynie w niewielkim stopniu modyfikują dotychczas obowiązujące regulacje dotyczące zasad obliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Nowelizacja miała na celu w głównej mierze dostosowanie obowiązujących dotychczas postanowień rozporządzenia do przepisów wprowadzonych na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=320785]ustawy antykryzysowej[/link] obowiązującej od 22 sierpnia 2009 r., a także uwzględnienie konieczności dokonania zmian w zasadach obliczania ekwiwalentu – różnicując obowiązujące zasady w odniesieniu do osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy czy też pracujących w innym niż przeciętnym 8-godzinnym wymiarze czasu pracy.

Nowe przepisy przewidują, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostanie obliczony na podstawie obowiązujących dotychczas zasad, z tym że otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu należy podzielić przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, a nie, jak miało to miejsce dotychczas, przez 8.

Reklama
Reklama

Ponadto, dokonując obliczenia współczynnika służącego do ustalania ekwiwalentu za jeden dzień urlopu, należy uzyskaną wartość współczynnika obniżyć proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w przypadku gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Poprzednie przepisy nie różnicowały zasad ustalania współczynnika ekwiwalentu, traktując jednakowo osoby zatrudnione zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy.

Dodatkowo, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy pracodawca nie będzie uwzględniał należności przysługujących pracownikowi w okresie objęcia go przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy – zgodnie z przepisami ustawy antykryzysowej.