[b] Firma zajmująca się udzielaniem pożyczek przysłała do nas pismo, w którym żąda potrącania z wynagrodzenia naszego pracownika pieniędzy, które jest jej winien. Pożyczkodawca ma oświadczenie pracownika, w którym zgodził się na potrącanie ze swojego wynagrodzenia za pracę niespłacanych przez siebie, ewentualnie w przyszłości, rat. Czy w tej sytuacji powinniśmy dokonać potrącenia i przekazywać pieniądze na konto tej firmy?[/b]

[b]Nie.[/b] Dokonanie potrącenia w tej sytuacji byłoby bezprawne. Dokonując takiego uszczuplenia, pracodawca naraża się na zarzut popełnienia wykroczenia z art. 282 § 1 kodeksu pracy.

[srodtytul]To nie te uszczuplenia[/srodtytul]

Jak wynika z pytania, w grę nie wchodzi dokonanie potrącenia z art. 87 k.p. Dług, o potrącenie którego zwraca się firma pożyczająca pieniądze, nie ma charakteru sumy egzekwowanej na mocy tytułów wykonawczych, sumy egzekwowanej na pokrycie świadczeń alimentacyjnych ani, tym bardziej, charakteru zaliczki lub kary pieniężnej. A tylko tych ujęć wolno dokonywać bez względu na wolę pracownika.

Pozostaje więc tylko rozważyć możliwość dokonania potrącenia za zgodą zatrudnionego. Zgodnie z art. 91 k.p. inne należności mogą być ujęte tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. Teoretycznie warunek ten jest spełniony, bo firma upominająca się o dług dysponuje taką zgodą. Nie wolno jednak zapominać, że kodeks pracy reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem. Zatem oświadczenie, o którym mowa w art. 91 k.p., powinno zostać złożone pracodawcy, a nie osobie trzeciej. Ponadto oświadczenie takie, jeżeli dotyczy potrącenia na rzecz innego podmiotu niż pracodawca, pracownik może wycofać w każdej chwili. Szef nie ma więc w tym wypadku pewności, czy pracownik nie cofnął złożonej wcześniej zgody na potrącenie i czy w konsekwencji nie dokona ujęcia wbrew jego woli.

[srodtytul]Dokładna suma[/srodtytul]

Kolejnym argumentem przemawiającym za nieprawidłowym dokonaniem potrącenia w ten sposób jest to, że zgoda wyrażona przez pracownika na potrącenie jest blankietowa. Zatrudniony nie mógł wpisać w oświadczeniu o zgodzie na potrącenia żadnej kwoty, bo wtedy, kiedy brał pożyczkę, nie było wiadomo, jakiej ewentualnie jej części nie spłaci. Zgodnie z [b]wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 grudnia 2005 r. (I OSK 461/05) [/b]zgoda na potrącenie wyrażona na piśmie musi dotyczyć konkretnej, istniejącej wierzytelności. W konsekwencji niedopuszczalne jest, aby w oświadczeniu pracownika o zgodzie na potrącenie zabrakło wskazania dokładnej kwoty, o jaką ma zostać zmniejszona jego wypłata.

[srodtytul]Dobra wola[/srodtytul]

Wreszcie trzeba zaznaczyć, że szef nie ma obowiązku potrącania, za zgodą pracownika, żadnych należności na rzecz innych podmiotów, które nie są potrąceniami obligatoryjnymi. Pracodawca nie musi obciążać swojego działu płacowego dodatkowymi obowiązkami należącymi do prywatnej sfery życia zatrudnionego, np. jego rozliczenia z różnymi firmami, potrącanie z jego wynagrodzenia rachunków za telefon.

Wyjątek dotyczy tylko składki związkowej. Konieczność jej potrącania – po uzyskaniu dyspozycji od pracownika – wynika z art. 33[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162202]ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.)[/link]. Brak jej ujęcia mógłby narazić pracodawcę na zarzut utrudniania działalności związkowej.