Gdy firma ma pieniądze na wypłaty, ale ich nie realizuje, pracownicy nie są bezradni. Proces odzyskiwania pieniędzy nie jest kosztowny ani długotrwały.

Trzeba się zwrócić o pomoc do inspekcji pracy. Zgodnie z art. 11[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185688] ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589)[/link] w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy lub przepisów o legalności zatrudnienia właściwe organy PIP uprawnione są do podjęcia działań.

Inspekcja jest wyczulona na skargi dotyczące zaległości płacowych. Wystarczy więc wystąpić do PIP z prośbą o interwencyjną kontrolę. Należy podać jak najwięcej informacji o niezapłaconych kwotach, okresach, jakich dotyczą zaległości itp.

Jeżeli w trakcie kontroli dane zostaną potwierdzone, inspektor może wydać tzw. nakaz płacowy i na jego podstawie zobowiązać pracodawcę do wypłacenia pracownikom wynagrodzeń lub też innych świadczeń należnych ze stosunku pracy.

Trzeba pamiętać, że interwencja PIP nie zastępuje sądu pracy, tak więc nakaz może być wydany jedynie wtedy, gdy zaległość płacowa nie jest przedmiotem sporu między pracodawcą a załogą.

Jeżeli pracownik się spiera z pracodawcą, np. o sposób obliczenia kwot dodatku za godziny nadliczbowe , to sprawę należnych pracownikowi pieniędzy musi rozstrzygnąć sąd. Pracodawca zobowiązany orzeczeniem sądu do wypłaty wynagrodzenia za pracę, który tego obowiązku nie wykonuje, może być ukarany grzywną, ograniczeniem wolności albo jej pozbawieniem do lat trzech.

Trzeba też przypomnieć, że niewypłacenie należnego pracownikowi wynagrodzenia lub innego świadczenia ze stosunku pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowników zagrożonym karą grzywny do 30 tys. zł. Oczywiście taka grzywna może być nałożona tylko przez sąd, do którego wniosek o ukaranie skieruje inspektor pracy. Gdy skala wykroczenia nie jest wielka, sankcja dla nieuczciwego pracodawcy może się ograniczyć do mandatu.

W skrajnych przypadkach pracodawca może ponieść także odpowiedzialność karną za wstrzymywanie wypłat. Trzeba złożyć w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Karane jest złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika wynikających ze stosunku pracy.