Jeżeli pracownik zatrudniony w równoważnym czasie pracy nie otrzymał dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto, to za każdą godzinę pracy w którymś z tych dni należy mu wypłacić normalne wynagrodzenie wraz ze 100-proc. dodatkiem. W przypadku, gdy za pracę w niedzielę lub święto ten podwładny otrzymał ośmiogodzinny dzień wolny od pracy, to za pozostałe godziny pracy w niedzielę lub święto należy mu udzielić czasu wolnego lub wypłacić normalne wynagrodzenie wraz ze 100-proc. dodatkiem.

W sytuacji, gdy pracował on w sobotę (która z reguły jest dla niego dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy), należy mu przede wszystkim do końca okresu rozliczeniowego udzielić dnia wolnego. Oczywiście w terminie wcześniej z nim uzgodnionym.

Przypomnijmy, że pracownikowi za pracę ponad dobowy wymiar czasu pracy przysługuje dodatek w wysokości:

- 100 proc. wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy; niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy lub

- 50 proc. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających, zgodnie z art. 151[sup]1[/sup] § 1 k.p., w każdym innym dniu niż wskazane wyżej.

Oczywiście oprócz tego pracownik ma otrzymać także normalną pensję. Dodatek w wysokości 100 proc. przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przeciętym okresie rozliczeniowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w tzw. nadgodzinach, za które pracownikowi przysługuje prawo do 50 proc. lub 100 proc. dodatku.

Pracownikowi zatrudnionemu w niedzielę pracodawca musi zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w ustalonym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w tym dniu, wtedy podwładnemu przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli pracodawca nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie, wtedy musi wypłacić zatrudnionemu 100-proc. dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Jeśli zdecydowałby się np. na udzielenie mu zastępczego dnia wolnego od pracy, wtedy oznaczałoby to, że zwalnia go z całej dniówki roboczej – nawet jeśli nie mieści się ona w ramach doby kalendarzowej i kończy się następnego dnia.

[i]Podstawa prawna: art. 151[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=777B606EECA4D5C9559271E095440736?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]