To jedno z wielu rozwiązań przewidzianych w nowej [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174248]ustawie o służbie celnej[/link]. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie ostateczną wersję jej projektu, który ma rozpatrzyć rząd.
Chodzi w szczególności o nowy system wynagrodzeń. Duże znaczenie będą w nim miały dodatki motywacyjne dla celników na granicy, dla kontrolerów i zajmujących się egzekucją. MF szacuje, że w przyszłym roku na ich wypłatę przeznaczy ponad 10 mln zł, a na dodatki funkcyjne (wypłacane na stanowiskach kierowniczych i samodzielnych) kolejne 12 mln zł.
Funkcjonariusze zachowają dotychczasowe dodatki za stopień służbowy, a także za wieloletnią służbę, choć ten będzie się inaczej liczyło. Projekt przewiduje bowiem, że będzie przysługiwał już po dwóch latach służby (a nie jak dotychczas po pięciu) i wyniesie maksymalnie 25 proc. podstawowego uposażenia funkcjonariusza po 30 latach służby (dotychczas był ograniczony do 20 proc. uposażenia po 20 latach służby).
Jedną z ważniejszych zmian w projekcie jest odebranie celnikom prawa do urlopu na żądanie. Projektodawcy uzasadniają to koniecznością zapewnienia ciągłości służby, a urlopy na żądanie, jako nieprzewidywalne, temu przeszkadzają.
[b]Warto przypomnieć, że celnicy wykorzystywali takie urlopy do protestowania przeciw niskim zarobkom. Jak się później okazało, bardzo skutecznie.[/b]
W nowej ustawie znajdzie się także przepis przewidujący zasady przywracania do służby niesłusznie oskarżonych funkcjonariuszy. Teraz jest tak, że jeśli zarzuty okazują się bezpodstawne (często je stawiają osoby nieuczciwe czy działające z chęci zemsty na celnikach), to celnicy muszą walczyć o utracone bez swojej winy zarobki przed sądami. [b]Po zmianach, jakie mają wejść od 1 marca 2009 r., po uniewinnieniu, umorzeniu postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego wobec braku znamion przestępstwa lub uchyleniu prawomocnego wyroku skazującego, celnicy będą mogli złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia za okres poza służbą, jednak nie dłuższy niż sześć miesięcy. [/b]
Funkcjonariusze celni zostaną zobowiązani do przestrzegania nie tylko prawa, ale i kodeksu etyki Służby Celnej. Dotychczas miał on jedynie charakter honorowy, po wejściu nowych przepisów zostanie włączony do przepisów, jakich powinni przestrzegać funkcjonariusze podczas służby.