Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało projekt w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej oraz polityki wynagrodzeń w bankach. Nowe przepisy wdrażają unijne przepisy tzw. pakietu CRD V/CRR II, przeprowadzonego w odpowiedzi na kryzys finansowy, który rozpoczął się w latach 2007–2008.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie w 29 bankach komercyjnych działających w Polsce i jednym banku państwowym. Muszą je wdrożyć także 535 banki spółdzielcze.

Czytaj też: Ile płacą w polskich bankach

Zwiększeniu stabilności działania banków ma służyć m.in. zmiana zasad wynagradzania kadry kierowniczej. Przykładowo w bankach działających w formie spółki akcyjnej co najmniej 50 proc. zmiennych składników wynagrodzenia mają stanowić m.in. akcje lub związane z nimi instrumenty finansowe albo odpowiadające im instrumenty niepieniężne. Także wypłata tego wynagrodzenia musi być odroczona, tak by co najmniej 40 proc. zmiennych składników wynagrodzenia było wypłacanych dopiero po zakończeniu oceny 4–5-letniego okresu, za jaki to wynagrodzenie przysługuje.

Rozporządzenie zakłada również, że polityka wynagradzania w bankach powinna być neutralna pod względem płci. Ten przepis ma dotyczyć zatrudnionych każdego szczebla.

W myśl przepisów przejściowych nowe regulacje nie będą miały zastosowania do zmiennych składników wynagrodzeń należnych za 2020 r. oraz za lata wcześniejsze.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem publikacji w Dzienniku Ustaw.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne