Jak prowadzić ewidencję ilościową energii elektrycznej

Firmy energetyczne zobowiązane do prowadzenia ewidencji ilościowej prądu powinny dbać o to, żeby wykaz zawierał wszystkie wymagane dane. Braki w tym zakresie mogą powodować odpowiedzialność za nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych.

Aktualizacja: 06.10.2019 11:10 Publikacja: 06.10.2019 10:00

Jak prowadzić ewidencję ilościową energii elektrycznej

Foto: AdobeStock

W art. 138h ustawy o podatku akcyzowym są uregulowane kluczowe zasady dotyczące ewidencji energii elektrycznej. Do prowadzenia takiej ewidencji zobowiązane są co do zasady nie tylko wielkie przedsiębiorstwa energetyczne, ale również ta część podatników, która produkuje energię elektryczną i zużywa ją w całości na własne potrzeby.

Ewidencji nie muszą prowadzić podmioty produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez ten podmiot, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Oznacza to, że niespełnienie któregokolwiek z ww. warunków powoduje powstanie u producenta energii elektrycznej obowiązku ewidencjonowania.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Fundusze inwestycyjne rozliczamy sami
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jaki podatek od wynagrodzenia za zakaz konkurencji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Praca zdalna nie wyklucza podwyższonych kosztów podatkowych
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Firma zwolniona z VAT wystawi fakturę tylko na żądanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, trzeba mieć dokumenty