Aktualizacja: 04.10.2019 08:24 Publikacja: 06.10.2019 09:00
Foto: 123RF
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (I SA/Bd 250/19).
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, dokonał dostawy nieruchomości zabudowanej. W związku z tym wystawił fakturę VAT z wykazanym podatkiem należnym, który rozliczył w deklaracji VAT-7. W późniejszym czasie okazało się jednak, że zastosował błędną stawkę. Przed zauważeniem pomyłki zdążył zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej, a tym samym zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy w związku z tym, że błędnie została opodatkowana dostawa przedmiotowej nieruchomości zabudowanej, która to czynność powinna korzystać ze zwolnienia z VAT, podatnik ma prawo do skorygowania wystawionej faktury i skorygowania rozliczenia VAT, w związku z powstaniem nadpłaty w podatku, również po zakończeniu działalności gospodarczej i wyrejestrowaniu z rejestru czynnych podatników VAT.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Wydatki na spotkania świąteczne mają na celu zintegrowanie pracowników, a więc mogą pozytywnie wpływać na przychody firmy. Dlatego można je zaliczyć do podatkowych kosztów. Jednak nie wszystkie.
Sądy potwierdzają, że mimo braku spełnienia przesłanek do skorzystania z odroczenia opodatkowania do momentu sprzedaży akcji, nieodpłatne bądź częściowo odpłatne nabycie akcji nie powoduje powstania przychodu po stronie otrzymującego je.
Czy przedsiębiorca zajmujący się doradztwem dotyczącym procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów może utracić zwolnienie z VAT? Ministerstwo Finansów odpowiedziało.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Trudno obecnie jednoznacznie rozstrzygnąć, w którym roku po raz pierwszy podatek wyrównawczy powinien obciążyć wynik finansowy jednostki sporządzającej sprawozdania finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Wątpliwości powstają też na tle stosowania zmienionego Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 12.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Wynajem długoterminowy przynosi firmie korzyści nie tylko w postaci braku konieczności ponoszenia znacznych kosztów zakupu floty. Zapewnia dodatkowo przewidywalne – i stałe przez cały okres umowy – koszty przeglądów, napraw, ubezpieczenia oraz usług dodatkowych.
Obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, poprawa sytuacji w transporcie, uproszczenia dla pracowników z zagranicy – to kilka postulatów niemieckich przedsiębiorców turystycznych do polityków w przededniu wyborów parlamentarnych.
W 2024 r. zapadły wyroki m.in. w sprawie pożaru escape roomu w Koszalinie, wybuchu domu w Szczyrku, zabójstwa i oskórowania studentki z Krakowa oraz morderstwa Kristiny z Mrowin. Część z zapadłych orzeczeń okazała się dla opinii publicznej zaskakująca.
Niewypłacalność to zjawisko, które może dotknąć każdego przedsiębiorcę. Skąd dłużnik ma wiedzieć, że zbliża się moment niewypłacalności? Jakie działania powinien podjąć gdy pojawią się problemy z płynnością finansową?
Zgodnie z najnowszą wersją harmonogramu naboru wniosków badawczo-rozwojowych w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) w 2025 roku planowanych jest kilka konkursów dla projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa w konsorcjum z innym przedsiębiorcą, jednostką naukową lub organizacją pozarządową - NGO (projekty konsorcjalne).
Rozstrzygnięcie konkursu i pozytywna ocena wniosku to nie koniec starań przedsiębiorców o środki unijne. Podstawą udzielenia wsparcia jest umowa. Jakie działania należy podjąć, jeżeli instytucja odmówi zawarcia umowy o dofinansowanie projektu?
Notarialne poświadczenie podpisu wymagane jest tylko przy przeniesieniu własności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Po unijne dotacje na zakup urządzeń laboratoryjnych i innego sprzętu niezbędnego do prowadzenia badań oraz prac rozwojowych mogą sięgnąć lubelskie firmy. Ofertę dla nich przygotowała Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas