Aktualizacja: 23.05.2021 18:14 Publikacja: 23.05.2021 09:47
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z wydanej 16 kwietnia 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP2-1.4010.68.2021.1.KS).
Wnioskodawca – spółka z o.o. – od pewnego czasu ponosi straty na prowadzonej działalności. Na dzień poprzedzający pierwszy dzień roku podatkowego 2021, wnioskodawca posiadał nierozliczone straty podatkowe z lat ubiegłych, w tym powstałe po 31 grudnia 2018 r., w szczególności stratę podatkową z roku 2019 i stratę podatkową z roku 2020 - obie w kwotach nieprzekraczających 5 mln zł. Wnioskodawca prognozuje również, że w roku 2021 po raz kolejny wygeneruje stratę podatkową, jednak tym razem w wysokości wyższej niż 5 mln zł. W 2022 roku wnioskodawca przewiduje natomiast, że wygeneruje dochód do opodatkowania, w związku z czym chciałby mieć możliwość skorzystania z odliczenia strat poniesionych we wcześniejszych latach.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Spółka jawna będąca podatnikiem CIT pozostaje nim do dnia jej likwidacji lub wykreślenia z właściwego rejestru. Tak twierdzi fiskus. Zdaniem sądów utratę statusu podatnika CIT może również spowodować zmiana w składzie jej wspólników.
Odszkodowanie za zniszczony towar trzeba zaksięgować w podatkowej księdze. Nie trzeba w niej natomiast wpisywać kwot otrzymanych za rozbity samochód ciężarowy oraz naczepę i wydatkowanych na naprawę lub zakup nowych takich samych środków trwałych.
Wydatki ponoszone przez spółkę dominującą w celu zwiększenia ceny sprzedaży akcji spółki zależnej nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów spółki dominującej.
Wymóg wykazania struktury holdingowej przez wszystkich udziałowców na wszystkich pośrednich poziomach jest nieproporcjonalny i sprzeczny z wykładnią celowościową wprowadzonych do ustawy o CIT przepisów dotyczących polskiej spółki holdingowej.
Radca prawny może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wykorzystywany do celów służbowych inteligentny zegarek.
Wydatki na dodatkowe świadczenia dla samozatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka się zgadza, eksperci podkreślają jednak, że tylko wtedy, gdy benefity są elementem wynagrodzenia współpracowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas