Analiza due diligence – przebieg badania

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu kluczowym elementem działalności inwestora staje się sprawna i skuteczna analiza dostępnych informacji. Obecnie nie jest problemem dostęp do informacji tylko właściwa weryfikacja ich przydatności pod kątem procesu decyzyjnego. Doskonałym przykładem oceny wielu informacji dotyczących transakcji biznesowej jest due diligence.

Publikacja: 14.09.2021 07:29

Analiza due diligence – przebieg badania

Foto: Adobe Stock

Due diligence to część dobrze przygotowanej transakcji kupna spółki lub projektu inwestycyjnego. Najczęściej stanowi wstępny etap procesu fuzji, nabycia lub przejęcia przedsiębiorstwa, następujący po podpisaniu listu intencyjnego i umowy o zachowaniu poufności. Badanie polega na przesłaniu przez kupującego pytań i zakresu danych potrzebnych do analizy sytuacji biznesowej podmiotu. Dobrze przeprowadzony proces pozwala na obiektywną ocenę sytuacji finansowej i operacyjnej spółki, a także na zidentyfikowanie istniejących i przyszłych ryzyk. Pozwala na lepsze zrozumienie sposobu działalności przedsiębiorstwa, a także pozwala na świadome podjęcie decyzji inwestycyjnej.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Specjalistyczne usługi szkoleniowe bez VAT
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Co trzeba zrobić przed sporządzeniem sprawozdania finansowego
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
W 2025 r. wzrosną stawki podatków i opłat lokalnych
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Bieżąca konserwacja i pogotowie techniczne są zwolnione z VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wymiana kasy fiskalnej po powodzi daje prawo do ulgi