Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 maja 2021 r. (0113-KDIPT2-2.4011.228.2021.2.KR).
Wnioskodawczyni, będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu otrzymywanej emerytury, jest właścicielką budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w którym w 2018 r. przeprowadziła przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Wydatki poniesione na realizację inwestycji, tj. wymianę kotła centralnego ogrzewania wraz z zakupem i montażem zbiornika na wodę, zostały udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez podatnika niekorzystającego ze zwolnienia z VAT w lipcu 2018 r. Na wykonanie inwestycji wnioskodawczyni uzyskała dofinansowanie w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa pożyczki została zawarta w 2018 r., natomiast spłata miała nastąpić w latach 2018–2021.
Czytaj też:
Czytaj więcej:
W zeznaniu podatkowym za 2019 r. wnioskodawczyni skorzystała z ulgi termomodernizacyjnej w odniesieniu do kwoty pożyczki wraz z odsetkami zapłaconymi w 2019 r. Organ podatkowy wezwał ją jednak do złożenia korekty zeznania uznając, że zapłacone raty pożyczki wraz z odsetkami nie są wydatkami korzystającymi z ulgi.
W związku z tym, we wniosku o interpretację indywidualną wnioskodawczyni zadała pytanie, czy przysługuje jej prawo odliczenia od dochodu wydatków związanych ze spłatą pożyczki (tj. rat i odsetek) udzielonej na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Wnioskodawczyni twierdziła, że zapłacone raty wraz z odsetkami korzystają z ulgi, ponieważ pożyczka została udzielona na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Dyrektor KIS nie zgodził się z tym stanowiskiem. W jego ocenie wnioskodawczyni nie miała podstaw do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ przepisy regulujące ulgę nie przewidują zaliczenia do wydatków związanych z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym raty kredytu lub pożyczki wraz z odsetkami. Organ podkreślił również, że wydatki na spłatę pożyczki nie mogą być utożsamiane z wydatkami poniesionymi na przedsięwzięcie. Dyrektor KIS zaznaczył również, że wnioskodawczyni nie mogła skorzystać z odliczenia, ponieważ inwestycja została zrealizowana przed wejściem w życie przepisów o uldze termomodernizacyjnej, co potwierdza faktura VAT wystawiona w lipcu 2018 r.
Aleksandra Pejta konsultantka w dziale prawnopodatkowym PwC
Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej po spełnieniu łącznie następujących warunków: 1) podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, 2) podatnik poniósł wydatki w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku, 3) przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostanie zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Dodatkowo, rozporządzenie ministra finansów i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. określa wykaz materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które podlegają odliczeniu w ramach ulgi. Zgodnie z wydaną interpretacją zapłacone w danym roku raty kredytu lub pożyczki wraz z odsetkami nie stanowią wydatku podlegającego odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ nie zostały uwzględnione w rozporządzeniu. Jednocześnie, wydatki poniesione na nabycie materiałów, urządzeń oraz usług określonych w rozporządzeniu, które zostały sfinansowane pożyczką lub kredytem, mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej po spełnieniu warunków opisanych w ustawie o PIT. Przepisy ustawy o PIT nie ograniczają prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w związku ze sposobem finansowania wydatków przeznaczonych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Istotne jest, aby finansując inwestycję poprzez pożyczkę lub kredyt to podatnik ostatecznie ponosił wydatek – bezpośrednio ze swoich dochodów, czy z zaciągniętego kredytu lub pożyczki. Należy jednak pamiętać, że to wydatek poniesiony na nabycie określonych materiałów, urządzeń lub usług, udokumentowany fakturą VAT podlega odliczeniu. W praktyce oznacza to, że nie sama pożyczka i związane z nią koszty, lecz wydatki sfinansowane pożyczką stanowią podstawę do skorzystania z ulgi. Dodatkowym warunkiem pozwalającym na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest przepis, zgodnie z którym odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Pomimo, że przepisy wprowadzające ulgę obowiązują od 1 stycznia 2019 r., to zgodnie z przepisem przejściowym możliwe jest zastosowanie ulgi do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego rozpoczętego przed 1 stycznia 2019 r. Aby jednak było możliwe zastosowanie przepisu przejściowego, inwestycja termomodernizacyjna musi zostać zakończona po 31 grudnia 2018 r. W omawianym przypadku, opisany powyżej warunek również nie został spełniony, gdyż inwestycja została rozpoczęta przez wnioskodawczynię przed wejściem w życie przepisów o uldze termomodernizacyjnej oraz została zakończona przed 1 stycznia 2019 r., co potwierdza wystawiona w lipcu 2018 r. faktura VAT.