Jak ustalić wysokość wynagrodzenia objętego 50-proc. kosztami

Pracodawca nie ma obowiązku łączenia honorarium za przeniesione przez pracownika prawa autorskie z wartością rynkową samego utworu.

Aktualizacja: 10.10.2021 11:47 Publikacja: 10.10.2021 11:46

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia objętego 50-proc. kosztami

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 24 sierpnia 2021 r. (I SA/Wr 268/20).

Przedmiotem działalności spółki jest przede wszystkim świadczenie usług programistycznych, polegających na tworzeniu analiz wymagań, dokumentacji technicznych, oprogramowania (kodu źródłowego programu komputerowego) i tworzenie scenariuszy testowych na zlecenie klientów zewnętrznych. Wytwarzane oprogramowanie (kod źródłowy programu), jak również powstające dokumenty są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, przez co jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wysokość wynagrodzenia dla pracowników obliczana jest na podstawie raportów czasu pracy. Godziny poświęcone na pracę twórczą oraz stawka obliczane są indywidualnie w każdym miesiącu. W przypadku, gdy pracownik nie skończy utworu przed końcem miesiąca i nie przeniesie praw do niego na pracodawcę, pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze jako wynagrodzenie za wykonanie obowiązków służbowych. W miesiącach, w których pracownik przeniesie prawa majątkowe do utworu na pracodawcę, część wynagrodzenia będzie stanowić zapłatę za przeniesienie praw autorskich do utworu. Podział wynagrodzenia oparty jest na comiesięcznych raportach czasu pracy wypełnianych przez pracownika i zatwierdzanych przez przełożonego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo