Nienależne wynagrodzenie z tytułu zarządzania przedsiębiorstwem

W sytuacji dokonania w roku podatkowym zwrotu nienależnie pobieranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT, rozliczenie tego zwrotu następuje poprzez zastosowanie jednego z dwóch rozwiązań.

Publikacja: 19.10.2021 14:30

Księgowanie

Księgowanie

Foto: Adobe Stock

Czytelnik będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w 2019 r. otrzymał wynagrodzenie z tytułu zarządzania przedsiębiorstwem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Było ono opodatkowane skalą podatkową. W 2019 r. osoba ta przekroczyła próg podatkowy i od tych wynagrodzeń odprowadzała podatek dochodowy w wysokości 32 proc. Płatnik potrącał i przekazywał zaliczkę na podatek PIT tej osoby. Po zakończonym roku podatkowym osoba ta złożyła PIT-37. Obecnie czytelnik nie pracuje i nie wykonuje żadnych czynności na rzecz spółki, od której otrzymywał wynagrodzenie. Obecnie spółka stwierdziła, że część wypłaconego wynagrodzenia było nienależnie wypłacone i żąda zwrotu wypłaconego wynagrodzenia w kwocie brutto, tj. kwotę którą czytelnik otrzymał przelewem plus odliczony podatek dochodowy w wysokości 32 proc. Czytelnik aktualnie nie osiąga przychodów, a jeśli je osiąga to nie przekracza pierwszego progu podatkowego tj. kwoty 85 528 zł. Czytelnik nie zwrócił spółce nienależnie otrzymanej części wynagrodzenia. Tym samym nie posiada dowodów potwierdzających wpłatę (przelew, przekaz) jak również nie ma wystawionych przez spółkę zaświadczeń o dokonaniu zwrotu. Czy w sytuacji czytelnika prawidłowym będzie skorygowanie złożonego zeznania PIT-37 za 2019 r. celem odzyskania zapłaconego podatku dochodowego, który zostanie zwrócony spółce?

Pozostało 87% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zapłata przedawnionych odsetek – skutki w CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak opodatkować wyciąg narciarski podatkiem od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Planujesz reorganizację transgraniczną? Najpierw uprzedź fiskusa
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wynajem pokoi gościnnych na wsi podlega VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak mikro i małe jednostki amortyzują środki trwałe
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne