Czynny żal, czyli donos na siebie budzi wątpliwości

„E-czynny żal w sprawach karno-skarbowych wciąż możliwy i skuteczny" twierdzi Ministerstwo Finansów. Odpowiada w ten sposób na zarzuty, że od 5 października forma elektroniczna jest niedopuszczalna.

Publikacja: 07.11.2021 10:03

Czynny żal, czyli donos na siebie budzi wątpliwości

Foto: Adobe Stock

Czynny żal to popularna nazwa instytucji z art. 16 kodeksu karnego skarbowego (k.k.s). W skrócie, jest to dobrowolne zawiadomienie organu ścigania o popełnionym przestępstwie lub wykroczeniu skarbowym, zwalniające zawiadamiającego od odpowiedzialności karnej. 31 marca 2020 r. art. 16 § 4 k.k.s uzyskał brzmienie jednoznacznie wskazujące na możliwość złożenia czynnego żalu w postaci elektronicznej. Zmianę wprowadziła ustawa uchwalona w związku z pandemią. Przepis ten stanowił, że „zawiadomienie wnosi się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej albo ustnie do protokołu". Z kolei 5 października br. weszła w życie część przepisów ustawy o doręczeniach elektronicznych (UDE), w tym także zmiana art. 16 § 4 k.k.s, którego treść brzmi teraz: „Zawiadomienie wnosi się na piśmie albo ustnie do protokołu". Jak łatwo się domyślić, wywołała ona obawy, że ciesząca się popularnością elektroniczna forma przestała być skuteczna.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo