IP Box – przesłanki stosowania 5 proc. stawki CIT

Podatnicy mogą stosować preferencyjną stawkę podatku dochodowego od osób prawnych zarówno dla dochodów z tytułu umowy licencyjnej na korzystanie z wytworzonego autorskiego prawa do programu komputerowego, jak i dochodów z tytułu prac związanych z rozwijaniem tego programu.

Publikacja: 16.11.2021 13:01

IP Box – przesłanki stosowania 5 proc. stawki CIT

Foto: Adobe Stock

Stanowisko takie potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej 8 września 2021 r. interpretacji indywidualnej (0111-KDIB1-1.4010.255.2020.2.NL).

Potwierdzenie kwestii stosowania preferencyjnej stawki podatku CIT, tzw. ulga IP box dla dochodów z tyt. licencji na korzystanie z wytworzonego w ramach prowadzonych przez podatnika prac badawczo – rozwojowych autorskiego prawa do programu komputerowego nie powinno budzić wątpliwości, ponieważ została ona wielokrotnie już potwierdzona w wydawanych przez Dyrektora KIS interpretacjach. Oczywiście możliwość skorzystania z tej preferencji podatkowej obwarowana jest warunkami opisanymi w szczególności w art. 24d–24e ustawy o CIT i nie każda praca o charakterze twórczym której efektem jest wytworzenie programu komputerowego czy oprogramowania może być uznana za prawo z którego dochód można oprocentować preferencyjną stawką 5 proc.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powódź wywołuje skutki w podatkach. Co można odzyskać po stracie mienia?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wymiana handlowa z Ukrainą – o czym należy pamiętać