Stanowisko takie potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej 8 września 2021 r. interpretacji indywidualnej (0111-KDIB1-1.4010.255.2020.2.NL).

Potwierdzenie kwestii stosowania preferencyjnej stawki podatku CIT, tzw. ulga IP box dla dochodów z tyt. licencji na korzystanie z wytworzonego w ramach prowadzonych przez podatnika prac badawczo – rozwojowych autorskiego prawa do programu komputerowego nie powinno budzić wątpliwości, ponieważ została ona wielokrotnie już potwierdzona w wydawanych przez Dyrektora KIS interpretacjach. Oczywiście możliwość skorzystania z tej preferencji podatkowej obwarowana jest warunkami opisanymi w szczególności w art. 24d–24e ustawy o CIT i nie każda praca o charakterze twórczym której efektem jest wytworzenie programu komputerowego czy oprogramowania może być uznana za prawo z którego dochód można oprocentować preferencyjną stawką 5 proc.

Podstawowymi warunkami do spełnienia przez podatników chcących korzystać z IP box jest uzyskiwanie dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, którego definicja opisana jest w art. 24d ust. 2 pkt 1–8 ustawy o CIT. Kwalifikowane prawo własności intelektualnej obejmuje osiem opisanych w przywołanym artykule efektów prac o charakterze badawczo – rozwojowym, które polegały na wytworzeniu, rozwinięciu lub ulepszeniu tego prawa z wykorzystaniem autorskiej wiedzy posiadanej przez podatnika. Definicja prac badawczo – rozwojowych również jest przedstawiona w ustawie o CIT, w art. 4a pkt 26–28. Podatnik chcąc skorzystać z 5 proc. stawki opodatkowania CIT ponadto musi spełnić warunki opisane w art. 24e ustawy o CIT stanowiące m.in. o obowiązku prowadzenia odrębnej ewidencji rachunkowej dla każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Opisane wcześniej warunki, które wymagalne są do kwalifikowania dochodów w ramach IP box, zostały potwierdzone w omawianej interpretacji indywidualnej. Najważniejszą kwestią jest jednak potwierdzenie przez dyrektora KIS możliwości stosowania preferencyjnej 5 proc. stawki podatku CIT również do dochodów podatnika z tytułu prac związanych z rozwijaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W praktyce podatnicy mierzą się z wątpliwościami czy prace które wykonują w związku z rozwojem wytworzonego programu również mogą być objęte 5 proc. stawką podatku CIT. Brzmienie art. 24d ust. 7 pkt 1–4 ustawy o CIT który określa kategorie dochodów podlegających preferencyjnemu opodatkowaniu nie jest w tym zakresie jednoznaczne i może powodować trudności z prawidłowym kwalifikowaniem przychodów z tyt. prac „po" wytworzeniu i udzieleniu licencji/sprzedaży na korzystanie z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Dominik Tymuła starszy menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Analizowana interpretacja zdaje się rozwiewać wątpliwości w zakresie możliwości stosowania 5 proc. podatku CIT do dochodów z tytułu rozwijania wytworzonego programu, tj. w głównej mierze wprowadzania nowych funkcji, ulepszania czy dostosowywania do wymogów korzystającego z danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Niemniej jednak podatnicy nadal mogą mieć wątpliwości czy np. dochody z prac które maja charakter okresowej aktualizacji danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej czy też prace związane z czynnościami serwisowymi polegającymi na aktualizowaniu tego prawa w wyniku czego wprowadzone zostają nowe funkcje (update) również mogą korzystać z 5 proc. opodatkowania podatkiem dochodowym.