Innowacyjne firmy skorzystają z ulgi na prototyp

Firma, która przygotowuje nowy produkt, ujmie wydatki poniesione na jego wytworzenie w kosztach uzyskania przychodów. Od podstawy opodatkowania odliczy 30 proc. poniesionych wydatków, ale nie więcej niż 10 proc.

Aktualizacja: 29.11.2021 11:56 Publikacja: 28.11.2021 09:15

Innowacyjne firmy skorzystają z ulgi na prototyp

Foto: Adobe Stock

Polski Ład w ramach rozmaitych ulg związanych z badaniami i rozwojem wprowadza także od 1 stycznia 2022 r. ulgę na prototyp skierowaną głównie do podatników wytwarzających, w wyniku prac B+R nowe produkty. Ulga ta dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Firma, która przygotowuje prototyp (serię testową), ujmie wydatki poniesione na jego wytworzenie w kosztach uzyskania przychodów. Należy pamiętać, że w ramach ulgi na prototyp nie rozliczamy kosztów bezpośrednio związanych z jego produkcją, gdyż zgodnie z definicją ustawy produkcja testowa nie ulega zmianom. Ulga na prototypy obejmuje wyłącznie etap, w którym nie są już zaangażowani inżynierowie. Koszty związane z technicznym procesem produkcji prototypu należy rozliczać w ramach ulgi B+R. Przedsiębiorstwo od podstawy opodatkowania odliczy dodatkowo koszty poniesione na kolejne etapy wprowadzenia nowego produktu 30 proc. poniesionych wydatków, ale nie więcej niż 10 proc. dochodu. Poszczególne koszty mogą być rozliczane tylko w ramach jednej ulgi (B+R lub na prototyp) – nie można ich ze sobą łączyć. Taka możliwość istnieje wyłącznie w przypadku IP-BOX oraz ulgi B+R.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo