Rozliczenie ulgi na robotyzację budzi wątpliwości

Firma, która nabyła nowe roboty i związane z nimi urządzenia oraz wartości niematerialne i prawne, pomniejszy podstawę opodatkowania o 50 proc. tych wydatków. Nie wiadomo jednak czy chodzi o jednorazowe odliczenie, czy zwiększenie amortyzacji aktywów objętych ulgą.

Publikacja: 19.12.2021 10:10

Rozliczenie ulgi na robotyzację budzi wątpliwości

Foto: Nowe rozwiązanie, które w 2022 r. pojawi się w przepisach podatkowych to ulga na robotyzację. Źródło: Adobe Stock

Część z rozwiązań podatkowych przyjętych w Polskim Ładzie budzi wątpliwości w kontekście podejścia do ich praktycznego zastosowania. Jednym z nich jest nowa ulga na robotyzację, której głównym założeniem jest możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. Kwota odliczenia nie może przy tym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej / z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Podatnik chcący skorzystać z odliczenia będzie musiał w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, składać informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu. Pozostawiając na ten moment na boku definicję robotów kwalifikujących się do ulgi, pod znakiem zapytania stoi już kwestia podstawy kalkulacji dodatkowego odpisu.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
E-doręczenia dla firm już od 1 kwietnia br.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Faktura wystawiona przedwcześnie z prawem do odliczenia VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa limity zwolnienia z VAT dla małych podmiotów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kasa rejestrująca niepotrzebna, gdy klient zapłaci bezgotówkowo
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy konieczna jest aktualizacja analizy porównawczej dla pożyczki