- Nasze przedsiębiorstwo działające w branży farmaceutycznej zajmuje się m.in. opracowywaniem odpowiedników znanych leków. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, jednak nie prowadzimy typowych badań naukowych. Czy mimo wszystko możemy skorzystać z ulgi?
– pyta czytelnik.
Prace rozwojowe polegają na wykorzystywaniu dostępnej wiedzy oraz technologii do tworzenia nowych (bądź ulepszonych) produktów, usług czy procesów. Istotne jest, aby pamiętać, że nie mogą to być rutynowe działania, będące częścią biznesowej codzienności.
Bez wątpienia jednym z sektorów gospodarki, który może skorzystać z takiej ulgi, jest sektor farmaceutyczny, w którym dostrzegamy zarówno badania naukowe, jak i prowadzone prace rozwojowe - nierzadko powiązane z badaniami klinicznymi prowadzonymi w różnych jurysdykcjach. Nie jest to jednak przeszkodą w korzystaniu z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w Polsce.
Z doświadczenia wiem, że nawet ograniczenie działalności wyłącznie do badań klinicznych, czy tylko do ich jednej z faz, nie uniemożliwia skorzystania z ulgi na badania i rozwój. Organy podatkowe potwierdzają, że taka aktywność jest elementem prac rozwojowych.
Czytaj więcej
Wznowienie prac nad refundacyjnym trybem rozwojowym zapowiada minister rozwoju Jadwiga Emilewicz....
Podobnie jest z producentami leków generycznych, którzy dominują w Polsce. Opracowanie takich leków, tak aby były dostępne do produkcji, jest pracą rozwojową, zatem produkujący je przedsiębiorcy mogą korzystając z ulgi i płacić niższe podatki.
Warto zauważyć, że uchwalone niedawno przepisy wprowadzające tzw. Polski Ład zakładają dwukrotne zwiększenie dodatkowego odliczenia kosztów zatrudnienia pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe, które będzie dostępne dla wszystkich podatników. Dotychczas dodatkowe odliczenie wynosiło 100 proc., a od 2022 roku wyniesie 200 proc. Pozwoli to podnieść wysokość kosztów kwalifikowanych z tytułu ulgi B+R obniżających dochód podatnika, tak naprawdę bez zmiany dotychczasowego modelu działania podatnika. Zmiana ta będzie zdecydowanie stanowić silny argument dla podatników za tym, żeby inwestować w innowacyjną działalność w Polsce.
Autor jest menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego, EY Polska
Podstawa prawna:
- art. 18d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
(tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.)
- art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
(tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 478 ze zm.)