Kiedy można zmienić metodę rozliczania różnic kursowych w trakcie roku podatkowego

Podatnik może zmienić metodę rozliczeń różnic kursowych z podatkowej na bilansową w trakcie roku podatkowego, w którym została podjęta decyzja w tym zakresie.

Aktualizacja: 21.03.2021 10:49 Publikacja: 21.03.2021 07:31

Kiedy można zmienić metodę rozliczania różnic kursowych w trakcie roku podatkowego

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 września 2020 r. (0114-KDIP2-2.4010.165.2020.1.AG).

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie finansowym, w szczególności w zakresie zawierania umów leasingu operacyjnego i finansowego oraz udzielania klientom finansowania w formie pożyczek. Rok podatkowy podatnika jest równy kalendarzowemu. Sprawozdanie finansowe podatnika jest badane przez firmę audytorską. Spółka jest stroną transakcji, w których dochodzi do zapłaty zarówno w walucie polskiej, jak i w walutach obcych, w szczególności w USD, GBP, EUR, CHF. Dotyczy to transakcji zakupu przedmiotów finansowania, usług oraz towarów od dostawców podatnika oraz umów finansowania i innych transakcji, w ramach których następuje spłata należności na rzecz podatnika w ww. walutach. W związku z tym, zarówno zobowiązania podatnika, jak i należności rozliczane są w walutach obcych, co powoduje powstawanie różnic kursowych. Obecnie na potrzeby CIT, podatnik rozlicza różnice kursowe według tzw. metody podatkowej. Spółka ma zamiar zadecydować o zmianie metody rozliczania różnic kursowych z metody podatkowej na metodę rachunkową. Decyzję o zmianie metody rozliczania różnic kursowych podatnik miał zamiar podjąć w trakcie roku podatkowego 2020, ze skutkiem od 1 stycznia 2020 r.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo