Aktualizacja: 07.02.2021 16:44 Publikacja: 07.02.2021 02:00
Foto: Adobe Stock
Opodatkowanie kadry zarządzającej, ze względu na jej specyfikę nie jest kwestią prostą. Trudno się więc dziwić, że wywołuje spory między podatnikami a fiskusem, które nierzadko swój finał znajdują dopiero w sądzie administracyjnym. Potwierdzają to trzy wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 października 2020 r. w sprawie opodatkowania menedżerów podatkiem od towarów i usług (I FSK 515-517/18).
Wszystkie sprawy były analogiczne, a spór miał związek z wnioskami o interpretację. Wystąpiła o nie spółka, która chciała się upewnić co do podatkowego statusu trzech osób z jej zarządu. Wskazała, że zawarła umowy menedżerskie, tj. o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji członka zarządu. Żaden z menedżerów nie był zarejestrowany w CEIDG jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, nie zarejestrował się też jako czynny czy zwolniony podatnik VAT. Spółka opisała również szczegóły kontraktów i zapytała czy zarządzający działa w charakterze podatnika VAT i czy wykonywane przez niego czynności podlegają opodatkowaniu. A gdyby fiskus uznał, że tak, to czy ona będzie miała prawo do odliczenia VAT z faktur wystawianych przez menedżera jako udokumentowanie czynności wykonywanych na podstawie umowy.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta Andrzeja Dudy na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sędziego SN, który nie chce orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Radny powiatu nie może łączyć mandatu z zasiadaniem w zarządzie spółki komunalnej, której działalność jest finansowana z powiatowego budżetu. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Zmiany te są następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas