Czy do wspólnego przedsięwzięcia dwóch fryzjerek wystarczy jedna księga przychodów i rozchodów?

Przepisy nie dają prawa do korzystania z jednej ewidencji przez dwie osoby fizyczne prowadzące razem działalność gospodarczą. Każda z nich powinna więc we własnym zakresie ujmować przychody i koszty.

Aktualizacja: 17.01.2021 00:19 Publikacja: 16.01.2021 00:01

Czy do wspólnego przedsięwzięcia dwóch fryzjerek wystarczy jedna księga przychodów i rozchodów?

Foto: Adobe Stock

- Wraz z koleżanką prowadzę od 1 stycznia br. salon fryzjerski. Nie mamy popisanej umowy spółki, ale umowę o wspólnym przedsięwzięciu. Poza prowadzeniem tego salonu fryzjerskiego, ani ja, ani koleżanka nie prowadzimy żadnej innej działalności gospodarczej. Czy postąpiłyśmy prawidłowo zakładając jedną podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.

Osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a–22o ustawy o PIT (art. 24a ust. 1 ustawy o PIT).

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo