Aktualizacja: 10.07.2025 05:04 Publikacja: 03.04.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
Zmiany wprowadzone Polskim Ładem sprawiły że estoński CIT stał się bardziej dostępny dla większej liczby podatników. Poświęcają oni wiele uwagi zasadom opodatkowania i warunkom wejścia w reżim estońskiego CIT. Warto jednak też przeanalizować, jakie są podatkowe skutki rezygnacji z niego.
Przypomnijmy, że istotą rozwiązania zwanego estońskim CIT, jest wprowadzenie opodatkowania zysku spółek podatkiem dochodowym od osób prawnych tylko w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat). Podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ustawy o CIT. Przepisy określają też inne przedmioty opodatkowania, m.in. dochód z ukrytych zysków, z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz z nieujawnionych operacji gospodarczych.
Straty są wpisane w ryzyko działalności gospodarczej. Z reguły powstają jako skutek błędnych decyzji biznesowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Przedsiębiorcy powinni już teraz zacząć przygotowania do wdrożenia systemu KSeF, aby uniknąć błędów i kar finans...
Podatnik, który poniósł wydatki samochodowe, np. na paliwo, naprawy, ubezpieczenie, może uwzględnić je jako kosz...
Przewidywane przychody generowane przez transakcje związane z udostępnieniem wartości niematerialnych i prawnych...
Dla uznania straty powstałej w wyniku oszustwa czy wyłudzenia za koszt uzyskania przychodów CIT nie wystarczy sa...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas