Reklama
Rozwiń

Wyjście z estońskiego CIT nie takie proste

Po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem, ryczałt od przychodów spółek zyskuje na popularności. Przedsiębiorcy powinni jednak zawczasu przeanalizować, jakie są podatkowe skutki rezygnacji z tego rozwiązania.

Publikacja: 03.04.2022 02:00

Wyjście z estońskiego CIT nie takie proste

Foto: Adobe Stock

Zmiany wprowadzone Polskim Ładem sprawiły że estoński CIT stał się bardziej dostępny dla większej liczby podatników. Poświęcają oni wiele uwagi zasadom opodatkowania i warunkom wejścia w reżim estońskiego CIT. Warto jednak też przeanalizować, jakie są podatkowe skutki rezygnacji z niego.

Przypomnijmy, że istotą rozwiązania zwanego estońskim CIT, jest wprowadzenie opodatkowania zysku spółek podatkiem dochodowym od osób prawnych tylko w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat). Podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ustawy o CIT. Przepisy określają też inne przedmioty opodatkowania, m.in. dochód z ukrytych zysków, z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz z nieujawnionych operacji gospodarczych.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa