Aktualizacja: 20.12.2020 13:13 Publikacja: 20.12.2020 13:13
Foto: Adobe Stock
Już ponad rok temu Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wypowiedział się w kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości infrastruktury narciarskiej. NSA w wydanym wyroku stwierdził, że opodatkowaniu tym podatkiem podlegają jedynie części budowlane obiektów stanowiących tę infrastrukturę. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez NSA, nie są zatem opodatkowane urządzenia techniczne, stanowiące komplementarny względem części budowlanych (stacji dolnej i górnej, fundamentów oraz podpór) komponent obiektów takich jak kolej linowa, wyciąg narciarski czy zjeżdżalnia grawitacyjna. Wyrok NSA z 9 lipca 2019 r. (II FSK 2693/17) z pewnością należy uznać za wyznacznik prawidłowego sposobu opodatkowania podatkiem od nieruchomości kolei linowych, choć zrywa on z obecną do tej pory w orzecznictwie NSA linią orzeczniczą. Należy przy tym podkreślić, że wyrok ten w rzeczywistości potwierdza jedynie prawidłowość takiego sposobu opodatkowania obiektów infrastruktury narciarskiej, który wynikał z literalnej wykładni obowiązujących już od wielu lat przepisów mających zastosowanie w omawianym przypadku.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
Spółka Unidevelopment dostała ekologiczny certyfikat dla budynku przy ul. Kusocińskiego w Gdańsku.
Operator PRS, Resi4Rent, rozbudowuje ofertę najmu instytucjonalnego. Gotowe są lokale na osiedlu Wrocław Park Zachodni.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas