Ekwiwalent za pracę zdalną nie stanowi przychodu pracownika

Na pracodawcy, który wypłaca jednorazowy ryczałt i miesięczny ekwiwalent osobom wykonującym pracę z domu i ponoszącym wyższe koszty zużycia mediów, nie ciążą z tego tytułu obowiązki płatnika podatku dochodowego.

Publikacja: 15.05.2022 10:46

Ekwiwalent za pracę zdalną nie stanowi przychodu pracownika

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 lutego 2022 r. (0113-KDIPT2-3.4011.1095.2021.1.NM).

Podatnik (wnioskodawca) prowadzi działalność farmaceutyczną, naukowo-badawczą, produkcyjną i promocyjną. W zakładzie pracy podatnika zarządzono pracę zdalną w związku z wybuchem epidemii. Pracodawca (wnioskodawca) wydał polecenie pracy zdalnej na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o Covid-19 w celu ochrony zdrowia i życia pracowników oraz przeciwdziałania pandemii. Pracownicy wnioskodawcy wykonywali pracę zdalną od marca 2020 r. w większości przypadków w swoim miejscu zamieszkania. Wnioskodawca postanowił wypłacić pracownikom biurowym oraz przedstawicielom medycznym jednorazowy ryczałt za okres od marca 2020 r. do września 2021 r. pokrywający koszty związane z zakupem i eksploatacją materiałów oraz narządzi związanych z dostosowaniem miejsca do wykonywania pracy zdalnej oraz koszty związane z podwyższonym zużyciem prądu i sieci teleinformatycznej. Realizował w ten sposób obowiązek, o którym mowa w art. 3 ust. 4 ustawy o Covid-19 (pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom narzędzia i materiały niezbędne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo