Reklama
Rozwiń

Które zdarzenia trzeba ująć w dokumentacji cen transferowych

Ustawowe zdefiniowanie transakcji nie rozwiązało wszystkich problemów interpretacyjnych. Jest wiele zdarzeń, które nadal wywołują wątpliwości podatników w zakresie kwalifikowania ich jako transakcje kontrolowane.

Publikacja: 19.06.2022 11:19

Które zdarzenia trzeba ująć w dokumentacji cen transferowych

Foto: Adobe Stock

W poprzednim artykule z tego cyklu (opublikowanym 16 maja w dodatku „Podatki i księgowość”) przybliżyliśmy istotę powiązań między podmiotami, wskazaliśmy możliwość zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych oraz pokazaliśmy, że istnieją przypadki, kiedy obowiązek dokumentacyjny powstaje, pomimo że strony nie są w istocie powiązane (transakcje rajowe).

Dzisiejszy artykuł poświęcimy jednej z najbardziej podstawowych kwestii, czyli samemu pojęciu transakcji. O ile samo zagadnienie cen transferowych nie jest niczym nowym, o tyle definicja transakcji kontrolowanej pojawiła się w przepisach stosunkowo niedawno. Ustawodawca wprowadził ją do porządku prawnego 1 stycznia 2019 r. – wówczas miała miejsce gruntowna nowelizacja przepisów o cenach transferowych. Wydawać by się mogło, że ustawowe zdefiniowanie transakcji pozwoli rozwiązać problemy interpretacyjne – nic bardziej mylnego! Jest wiele zdarzeń, które nadal wywołują wątpliwości podatników w zakresie kwalifikowania ich jako transakcje kontrolowane.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa