Aktualizacja: 19.03.2025 00:31 Publikacja: 19.07.2022 16:25
Foto: Adobe Stock
Sprawa dotyczyła interpretacji przepisów o PIT w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku tzw. IP Box. Podatnik we wniosku wyjaśnił, że od 4 stycznia 2021 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Głównie jest ona związana z oprogramowaniem (kod PKD nr 62.01.Z). Od początku tworzy od podstaw i dostarcza kontrahentom systemy komputerowe oraz wzbogaca je o nowe funkcjonalności.
Z wniosku wynikało, że jest opodatkowany liniowym PIT. Chciał potwierdzenia, że jest co robi to działalność badawczo-rozwojowej i dochody z niej może opodatkować 5 proc. stawką zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Saszetki nikotynowe i urządzenia do podgrzewania tytoniu będą podlegały akcyzie. Jednak tryb prac nad ustawą może budzić wątpliwości w świetle prawa unijnego.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Uniewinnionemu od zarzutów dyscyplinarnych nauczycielowi wypłaca się zaległe dodatki – uznał Sąd Najwyższy.
Przepisy, które uniemożliwiają przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym, które sprawują opiekę nad również niepełnosprawnymi najbliższymi, są niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny w pięcioosobowym składzie.
Szybko rośnie liczba spraw sądowych, w których Polacy chcą wywalczyć brak odsetek przy pożyczkach konsumenckich. W zdecydowanej większości przypadków banki okazują się jednak górą. Czy odstraszy to kolejnych chętnych?
To, czy gmina zachowa prawo do odliczenia VAT, zależy od przyczyn zaniechania inwestycji. Krajowa praktyka interpretacyjna opiera się w tym zakresie na dorobku orzeczniczym TSUE.
Posłużenie się w uchwale zwrotem „budynek po kapitalnym remoncie” nie stanowi o istotnym naruszeniu prawa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas