Reklama
Rozwiń

Czy finansowanie się spółek kapitałem będzie podatkowo bardziej opłacalne

Pomimo tego, że możliwość odliczenia kosztów finansowania dłużnego przez podatników została istotnie ograniczona dyrektywą ATAD, implementowaną w Polsce m.in. w art. 15c ustawy o CIT, w dalszym ciągu systemy podatkowe państw Unii Europejskiej traktują takie finansowanie w sposób bardziej preferencyjny niż finansowanie kapitałowe.

Publikacja: 19.07.2022 22:05

Czy finansowanie się spółek kapitałem będzie podatkowo bardziej opłacalne

Foto: Adobe Stock

Na przykład, spółka zaciągając pożyczkę może ująć w kosztach uzyskania przychodów odsetki z nią związane, tym samym obniżając podlegający opodatkowaniu dochód, natomiast podwyższenie kapitału zakładowego i wniesienie wkładów lub pozostawienie zysku w spółce nie spotyka się z podobną korzyścią.

Komisja Europejska widząc tę asymetrię w traktowaniu obydwu form finansowania zaproponowała w maju tego roku projekt dyrektywy, zwanej w skrócie DEBRA (od "The Debt Equity Bias Reduction Allowance”). Celem zaproponowanej dyrektywy jest w szczególności zachęcenie podatników do korzystania z finansowania własnego, które – zdaniem Komisji – korzystnie wpływa na stabilność i odporność unijnej gospodarki, a także zwiększenie jego dostępności. Za cel proponowanych przepisów Komisja przyjmuje również przeciwdziałanie nadużyciom mogącym się pojawić przy jednostronnym wprowadzaniu podobnych mechanizmów podatkowych przez poszczególne państwa członkowskie.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa