Auta elektryczne na razie bez preferencji w VAT

W przypadku stosowania współczynnika VAT, podatnik musi najpierw ograniczyć odliczenie z faktur za najem osobowych samochodów elektrycznych do 50 proc., a następnie uzyskaną w ten sposób kwotę pomnożyć przez ten współczynnik.

Publikacja: 11.09.2022 02:00

Auta elektryczne na razie bez preferencji w VAT

Foto: Adobe Stock

W tegoroczne wakacje ukazała się interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej traktująca o odliczeniu VAT od rat leasingowych dotyczących samochodów elektrycznych użytkowanych przez bank (interpretacja z 14 lipca 2022 r., 0114-KDIP4-2.4012.251.2022.1.WH).

Bank jako instytucja finansowa posługująca się współczynnikiem odliczenia VAT może zasadniczo odliczać niewielkie kwoty podatku naliczonego od poczynionych zakupów (w komentowanym przypadku współczynnik VAT, czyli proporcja odliczenia, którą wynika z przyrównania obrotów opodatkowanych do pełnych obrotów podatnika, wyniosła jedynie 6 proc.). Biorąc jednak pod uwagę mieszany tryb używania tych aut (tj. również do celów prywatnych) powstało pytanie o zastosowanie dodatkowego ograniczenia odliczenia VAT do 50 proc., które stosowane jest w odniesieniu do wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych dla tzw. celów mieszanych, a zatem również dla celów prywatnych użytkującego je pracownika. Wątpliwości wnioskodawcy wzbudziło to, czy wspomniane ograniczenia odliczenia VAT należy stosować równolegle, czy też wyłącznie jedno z nich, co w ocenie banku mogłoby skutkować nierównością traktowania podatników w Polsce.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wymiana handlowa z Ukrainą – o czym należy pamiętać
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży gier planszowych